امیدواری استرالیا به بازگرداندن هزاران پناهجوی ایرانی به کشورشان

امیدواری استرالیا به بازگرداندن هزاران پناهجوی ایرانی به کشورشان
نگارش از Euronews

دفتر وزارت خارجه استرالیا اعلام کرد این کشور امیدوار است تا با توافق با تهران، هزاران پناهجوی ایرانی ساکن در استرالیا را به ایران بازگرداند.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از دفتر وزیر خارجه استرالیا، جولی بیشاپ امیدوار است دو طرف در جریان سفر سه‌شنبه آینده محمدجواد ظریف به این کشور درباره بازگرداندن پناهجویان ایرانی که درخواست پناهندگی‌شان از سوی استرالیا رد شده است، به یک توافق دست یابند. به دلیل امتناع ایران از پذیرش مستقیم این دسته از پناهجویان، هم‌اکنون حدود ۹۰۰۰ شهروند ایرانی در استرالیا و جزایر نورو و پاپوآ در گینه نو بلاتکلیف‌اند.


دفتر وزیرخارجه استرالیا روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «ترجیح ما بر بازگشت داوطلبانه افرادی است که از آن‌ها حمایت لازم به عمل نمی‌آید. به هرحال افرادی که ماندن آن‌ها اساس قانونی ندارد، ممکن است در شرایط اخراج از کشور قرار گیرند.»

مذاکرات میان ایران و استرالیا درباره تعیین تکلیف هزاران پناهجوی ایرانی ساکن این کشور، در جریان سفر ماه آوریل گذشته خانم بیشاپ به تهران آغاز شد. رسانه‌های استرالیایی به نقل از مقام‌های بلندپایه این کشور گزارش کرده اند که در پیش‌نویس معاهده‌ای که قرار است توسط محمدجواد ظریف و همتای استرالیایی وی امضا شود، از ایران خواسته شده است تا شهروندانی که به ایران برگردانده می شوند را تحت فشار قرار نداده و مجازات نکند.

هنوز معلوم نیست در صورت امضا و اجرایی شدن چنین توافقی چند ایرانی به کشورشان بازگردانده خواهند شد؛ با این حال استرالیا بسیاری از پناهجویان ایرانی را در زمره مهاجران اقتصادی طبقه‌بندی می کند و به آن‌ها به چشم پناهنده نگاه نمی‌کند.

با وجود انتشار گسترده خبرهای مربوط توافق قریب‌الوقوع میان تهران و کانبرا برای تعیین تکلیف وضعیت پناهجویان ایرانی، عبدالحسین وهاجی، سفیر ایران در استرالیا در گفتگو با رادیو فارسی‌زبان نشاط امضای چنین توافقی از جانب ایران را به شدت تکذیب کرد. وی در خصوص سفر وزیر امور خارجه ایران به استرالیا گفت: «در جلسات دو دولت ، مطمئنا” در زمینه‌های مختلف به‌ویژه درباره پناهجویان صحبت‌هایی خواهد شد، اما به همه پناهجویان اطمینان می دهیم که هیچگونه توافق‌نامه ای در این خصوص به امضا نخواهد رسید . و تا زمانی که پناهجویان با میل وتصمیم قلبی خود مایل به برگشت به ایران نباشند، دولت ایران هیچگونه اقدامی را در این زمینه انجام نخواهد داد.»

مطالب مرتبط