Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

رهبر ایران: در انتخاب رهبر آینده مصلحت اندیشی‌ها کنار گذاشته شوند

رهبر ایران: در انتخاب رهبر آینده مصلحت اندیشی‌ها کنار گذاشته شوند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

رهبر جمهوری اسلامی ایران، روز پنجشنبه در آخرین دیدار با نمایندگان چهارمین دوره مجلس خبرگان، راه نیافتن محمدتقی مصباح و محمد یزدی به پنجمین دوره این مجلس را، خسارتی برای این نهاد توصیف کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رهبر ایران، وی با تشکر از شهروندان این کشور برای حضور گسترده در دو انتخابات هفتم اسفند گفت: «البته برخی بزرگان هستند که رای آوردند و یا رای نیاوردند، هیچ خللی در شخصیت آن‌ها ایجاد نمی‌کند و آقایان یزدی و مصباح از جمله این افراد هستند که حضور آنان در خبرگان باعث افزایش وزانت این مجلس می‌شود و نبود آن‌ها نیز برای مجلس خبرگان خسارت است.» رهبر ایران با این حال شرکت ۶۲ درصد شهروندان در این انتخابات را «نقطه مقابل تلاش دشمن برای ایجاد دوقطبی مردم و نظام» و «بی اعتبار کردن انتخابات» توصیف کرد.

در انتخابات مجلس خبرگان، محمد تقی مصباح یزدی و محمد یزدی از استان تهران نتوانستند آرای لازم را برای حضور در میان ۱۶ منتخب این حوزه انتخابیه کسب کنند.

آقای خامنه‌ای برگزاری این دو انتخابات و نتایج آن را نشانگر «اعتماد مردم به نظام اسلامی»، «آزادی عمل شهروندان»، «رقابتی بودن انتخابات»، «حاکمیت امنیت و آرامش بر ایران» و «سلامت انتخابات» توصیف کرد.

رهبر ایران بدون اشاره به رای دادن میرحسین موسوی و زهرا رهنورد در انتخابات اخیر گفت: «انتخابات هفتم اسفند بار دیگر نادرستی و بی اعتباری سخنان کسانی را که در سال ۸۸ مدعی نامعتبر بودن انتخابات بودند و آن فتنه مضر را برای کشور بوجود آوردند، نشان داد. همانگونه که انتخابات اخیر سالم بود، انتخابات دوره‌های قبل، از جمله انتخابات سالهای ۸۸ و ۸۴ نیز سالم بودند.» آقای خامنه‌ای پذیرش نتیجه انتخابات از سوی شکست خوردگان را «رفتاری نجیبانه» و در نقطه مقابل اعتراض‌های پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ توصیف کرد.

آقای خامنه‌ای با تکرار مجدد مساله تعیین جانشین خود گفت: «لازم است در انتخاب رهبر آینده ملاحظات، رودربایستی ها و مصلحت اندیشی ها کنار گذاشته شوند و فقط خدا و نیاز کشور و اصل حقیقت، در نظر گرفته شود.»

هشدار نسبت به نفوذ «دشمن»

رهبر ایران در این دیدار نسبت به گشایش ایران به سوی غرب هشدار داد و گفت: «ما از غرب صدمه دیده‌ایم و نباید فراموش کنیم که غرب با ما چه کرده است. من طرفدار قطع رابطه با غرب نیستم اما باید بدانیم که با چه کسانی در حال تعامل هستیم.» وی درباره سخنان برخی از مسئولان دولت درباره برقراری رابطه با «همه دنیا» گفت: «باید با همه دنیا البته به‌جز امریکا و رژیم صهیونیستی ارتباط داشته باشیم اما باید بدانیم که دنیا منحصرِ در غرب و اروپا نیست. امروز قدرت‌ها در دنیا پخش شده‌اند و شرق دنیا و منطقه آسیا نیز منطقه وسیعی است.»

در سال‌های گذشته روابط ایران با قدرت‌های شرقی، به ویژه چین و روسیه افرایش چشمگیری داشته است. به نظر می‌رسد رهبر ایران و گروهی از نیروهای اصولگرا به شدت سیاست گرایش به شرق را دنبال می کنند.

آقای خامنه ای با هشدار مجدد نسبت به تلاش «دشمن» برای نفوذ به ایران گفت: دشمن حدود ۱۰ راه را برای نفوذ علمی، فرهنگی و اقتصادی از جمله «ارتباط با دانشگاه‌ها و دانشمندان»، «حضور در کنفرانسهای بظاهر علمی ولی با هدف نفوذ» و «فرستادن مأموران دستگاههای امنیتی در پوشش فعالیتهای فرهنگی» طراحی کرده است.

آقای خامنه‌ای با انتقاد از عدم تاثیر سفر هیات‌های سیاسی-بازرگانی کشورهای غربی بر وضعیت اقتصادی ایران گفت: «اکنون رفت و آمدهایی از طرف غربی ها انجام می شود اما این رفت و آمدها تاکنون هیچ اثر مثبتی نداشته است و باید در عمل مشخص شود که این رفت و آمدها چه تأثیری دارند وگرنه صرفاً تفاهم برروی کاغذ فایده ای ندارد.»

رهبر ایران در این دیدار همچنین نسبت به بی احترامی به اهل سنت در مراسم مذهبی شیعیان در ایران هشدار داد.

چهارمین دوره مجلس خبرگان روز پنجشنبه به دوره هشت ساله فعالیت خود پایان داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

در یک روز «یازده نفر» در ایران اعدام شدند

چهار برنده زن جایزه نوبل صلح خواستار فشار جامعه جهانی برای توقف اعدام‌ها در ایران شدند

پسر مشاور احمدی‌نژاد به حبس و جریمه محکوم شد؛ یاسین رامین پیش از اجرای حکم از ایران خارج شده بود