با مسدود شدن راه بالکان مهاجران راههای دیگری را برخواهند گزید

با مسدود شدن راه بالکان مهاجران راههای دیگری را برخواهند گزید
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مسیر معروف به «راه بالکان» که پناهجویان برای رسیدن به اروپای غربی و شمالی از آن می گذشتند، با تصمیم اسلوونی در زمینه ممنوع کردن عبور پناهجویان، از

آگهی

مسیر معروف به «راه بالکان» که پناهجویان برای رسیدن به اروپای غربی و شمالی از آن می گذشتند، با تصمیم اسلوونی در زمینه ممنوع کردن عبور پناهجویان، از روز چهارشنبه کاملا بسته شد.

در توافقی که میان ترکیه و اتحادیۀ اروپا بر سر بازگرداندن مهاجران غیرقانونی از یونان به ترکیه به دست آمده است، بسته شدن این راه یکی از اهداف بود.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل با ابراز نگرانی از این توافق احتمال می دهد پناهجویان از این پس تلاش کنند با استفاده از راههای جدیدی از طریق لیبی خود را به ایتالیا برسانند. عزیمت به اتریش با عبور از دریای سیاه، اوکراین و لهستان از دیگر راههایی است که ممکن است پناهجویان برای رساندن خود به اروپای غربی از آن استفاده کنند.

همزمان مجارستان نیز که با اتریش هم مرز است اعلام کرده است با اعزام نیروهای نظامی بیشتر به مرزهای خود با رومانی، اوکراین و اسلواکی بر کنترل خود برای جلوگیری از ورود مهاجران احتمالی از این مرزها می افزاید.

ساندور پینتر، وزیر کشور مجارستان با اعلام این خبر گفت: «در حال حاضر ما با هجوم مهاجران غیرقانونی از سوی مرزهای رومانی روبرو نیستیم با اینحال مقامات این منطقه برای مقابله با این شرایط و امکان ساخت سریع یک حصار در مرزها در صورت نیاز آماده شده اند.»

از زمان مسدود شدن مرزهای مقدونیه با یونان بیش از ۴۰ هزار پناهجو که بیشتر آنها نیز اهل سوریه هستند در این کشور گیر افتاده اند. تنها در منطقۀ مرزی ایدومنی بیش از ۱۴۰۰۰ نفر از دو هفته پیش به اینسو در اردوگاه موقتی ساکن شده و امکان ادامۀ مسیر خود به سمت اروپای شمالی یا غربی را ندارند. این مهاجران بر طبق توافق با ترکیه به این کشور بازگردانده خواهند شد تا در اردوگاههای این کشور مستقر شوند و پس از ارزیابی پروندۀ پناهجویی آنها در صورت پذیرش به دیگر کشورها اعزام شوند.

علاوه بر کمیساریای عالی پناهجویان و سازمان های غیردولتی فعال در این زمینه، شخصیت هایی مانند آی وی وی، هنرمند صاحب نام چینی با حضور در این اردوگاه شرایط پناهجویان در این منطقه را محکوم کرده و به این توافق اعتراض کرده است.

قرار است در قبال هر یک پناهجویی که از یونان به ترکیه بازگردانده می شود یک پناهجوی سوری یا عراقی از اردوگاههای ترکیه به اروپا فرستاده شود. همچنین قرار است این توافق در روزهای هفدهم و هجدهم در نشست دیگری در بروکسل نهایی شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مسیر بالکان برای مهاجرت به سوی اروپای غربی بطور کامل بسته شد

رئیس پارلمان اروپا: بستن مرزها از ورود مهاجران و پناهندگان جلوگیری نمی کند

تاکید رهبران ترکیه و یونان بر «دیدگاه مشترک» درباره بحران پناهجویان