Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

تاکید رهبران ترکیه و یونان بر «دیدگاه مشترک» درباره بحران پناهجویان

تاکید رهبران ترکیه و یونان بر «دیدگاه مشترک» درباره بحران پناهجویان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه و الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان در یک نشست خبری مشترک در شهر ازمیر ترکیه، درباره گسترش روابط دوجانبه صحبت کردند

آگهی

احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه و الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان در یک نشست خبری مشترک در شهر ازمیر ترکیه، درباره گسترش روابط دوجانبه صحبت کردند. رهبران دو کشور همچنین به نقش ترکیه و یونان در مواجهه با بحران پناهجویان اشاره کردند.

این دو تاکید کردند که مساله بحران پناهجویان فقط مساله ترکیه و یونان نباید تلقی شود و خواهان مشارکت کشورهای دیگر در قبول مسئولیت شدند.

آقای داوود اوغلو یک روز پیش از این نشست خبری در نشست سران اتحادیه اروپا و ترکیه شرکت کرده بود. او با اشاره به این نشست گفت: «دیروز در جریان نشست و امروز در جریان این دیدار، ترکیه و یونان پاسخ مشترکی به دیدگاه موجود در اروپا دادند. به دیدگاهی که اعتقاد دارد یونان و ترکیه باید به تنهایی با این بحران مقابله کنند. ما بار دیگر تاکید می کنیم که ترکیه و یونان باید با دیدگاه مشترکی با این پدیده روبرو شوند.»

آقای سیپراس گفت: «تاکید می کنم که توافقنامه ما درباره پذیرش پناهجویان پیام روشنی به ساکنان کشورهای دیگر می فرستد: هیچ تمایل سیاسی یا توانایی برای اجازه دادن به شما برای عبور از ترکیه و یونان به منظور رسیدن به اروپا وجود ندارد.»

در پی بالاگرفتن ناآرامیها در عراق و شدت گرفتن جنگ داخلی در سوریه صدها هزار نفر به ترکیه پناه برده اند که بسیاری از آنها برای رسیدن به کشورهای مرکزی و شمالی اروپا از مسیر یونان راهی اروپا می شوند. با سختگیری کشورهای دیگر اروپایی، بسیاری از این پناهجویان ناخواسته در یونان شرگردان دشه اند.

هر دو رهبر، بر ایجاد پرواز مستقیم بین دو شهر آنکارا و آتن تاکید کردند. گسترش ارتباطات دریایی بین دو کشور از دیگر محورهای این نشست خبری بود.

الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان همچنین گفت که کشورش حامی پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا است. این در حالی است که همواره از یونان به عنوان یکی از کشورهای مخالف پیوستن ترکیه به این اتحادیه نام برده می شود.

دقایقی پیش از این نشست خبری، وزیران دو کشور تفاهم نامه های مختلف تجاری و سیاسی را امضا کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتقاد کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل از نتیجه نشست بروکسل

توافق اولیه اروپا و ترکیه برای جلوگیری از هجوم مهاجران غیرقانونی

اتحادیه اروپا کمکهای مالی خود به ترکیه را دو برابر خواهد کرد