انتقاد کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل از نتیجه نشست بروکسل

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
انتقاد کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل از نتیجه نشست بروکسل

کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان به نتیجه بدست آمده در نشست روز دوشنبه بروکسل میان سران کشورهای اتحادیه اروپا و نخست وزیر ترکیه مبنی بر بازگرداندن پناهجویان واکنش نشان داد.

مدیر کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان در ژنو گفت: «بر اساس کنوانسیون اروپایی حقوق بشر، اخراج پناهجویان ممنوع است. بنابراین هرگونه توافقی مبنی بر برگرداندن انبوه این افراد به کشوری ثالث بر خلاف قوانین اروپایی و بین المللی است.»

این درحالیست که ورنر فایمان، صدر اعظم اتریش در یک کنفرانس مطبوعاتی با اشاره به لزوم مسدود شدن مسیرهای مرزی کشورهای حوزه بالکان در برابر موج پناهجویان گفت: «سامان دادن یک مرز دفاعی با همکاری ترکیه یک نکته مثبت است. ولی نمی توان در دراز مدت بر آن تکیه کرد. برای همین، همزمان نیازمند سازماندهی دفاع از مرزها و نقاط عبور پناهجویان هستیم. اینگونه سیاستها پیش تر در غالب راه حلهای جامع پیش بینی شده اند ولی هرگز در سراسر اروپا به اجرا در نیامده اند.»

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان نیز اعلام کرده گرچه در هنگام گفتگوها پیشرفتهایی به دست آمده ولی برای اعلام نتیجه قطعی مذاکرات، برخی کشورهای عضو اتحادیه نیازمند رایزنی با پارلمانهای خود هستند.