ابراز نگرانی فرانسه و آمریکا از آزمایش موشکی ایران

ابراز نگرانی فرانسه و آمریکا از آزمایش موشکی ایران
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

آمریکا و فرانسه نسبت به شلیک موشک‌های بالستیک ایران در رزمایش روزهای اخیر سپاه پاسداران ابراز نگرانی کردند.

سپاه پاسداران ایران روز سه‌شنبه اعلام کرد که در آخرین مرحله رزمایش موسوم به «اقتدار ولایت»، از سیلوهای زیرزمینی این سازمان موشک بالستیک نقطه‌زن شلیک کرده است.

به گزارش ایسنا، امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده هوافضای سپاه پاسداران گفته است که موشک‌های پرتاب شده از سیلو، نقطه‌ای در فاصله ۷۰۰ کیلومتری را مورد اصابت قرار داده و منهدم کردند. خبرگزاری تسنیم گزارش کرده که این موشک دوربرد، نقطه‌زن و بالستیک، قیام نام دارد.

آقای حاجی‌زاده گفته است که در جریان این رزمایش در روزهای گذشته نیروهای سپاه پاسداران انواع موشک‌های بالستیک با بردهای ۲۰۰۰، ۸۰۰، ۵۰۰ و۳۰۰ کیلومتر را شلیک کرده اند. ایران همواره توانمندی‌های موشکی خود را به عنوان بخشی از سیاست‌های دفاعی بازدارنده خود توصیف می کند.

رویترز به نقل از مقام‌های رسمی ایالات متحده گزارش کرد، آمریکا در صورت اثبات صحت شلیک موشک‌های بالستیک، از شورای امنیت خواهد خواست تا به اتفاق آراء نسبت به تهدید موشکی ایران، پاسخ دهد.

یک مقام عالی‌رتبه سیاست خارجی فرانسه هم به خبرگزاری رویترز گفته است که در صورت صحت این آزمایش موشکی، ایران مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرده است.

رزمایش‌ها و تقویت توان موشکی ایران همواره نگرانی و انتقاد دولت‌های غربی و به ویژه آمریکا را برانگیخته است. کنگره ایالات متحده، هفدهم ژانویه امسال سری جدیدی از تحریم‌ها را علیه برنامه موشکی ایران تصویب کرد. محمد جواد ظریف و دیگر مقام‌های سیاست خارجی ایران، دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه برنامه موشکی این کشور را غیرقانونی عنوان کرده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عفو‌بین‌الملل گزارش سال ۲۰۲۳ را در خصوص خشونت، سرکوب، سلب آزادی‌ها و نقض حقوق بشر در ایران منتشر کرد

محسن سازگارا به یورونیوز: درگیری نظامی با اسرائیل به سود خامنه‌ای تمام نخواهد شد

میزان هزینه‌های نظامی ایران در سال ۲۰۲۳؛ چهارم در خاورمیانه و بیست و ششم در دنیا