انتصاب ابراهیم رئیسی به تولیت آستان قدس رضوی

انتصاب ابراهیم رئیسی به تولیت آستان قدس رضوی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

رهبر جمهوری اسلامی ایران، روز دوشنبه ۱۷ اسفندماه با صدور حکمی ابراهیم رئیسی دادستان کل کشور را به تولیت آستان قدس رضوی منصوب کرد. این انتصاب در پی درگذشت عباس واعظ طبسی در سن ۸۰ سالگی (جمعه ۱۴ اسفندماه) صورت می گیرد.

آستان قدس رضوی که به طور سنتی مدیریت نذورات و موقوفات امام هشتم شیعیان را برعهده دارد، پس از انقلاب و استقرار جمهوری اسلامی به یک مجموعه اقتصادی و خدماتی کلان تبدیل شد و از همان ابتدا و به دستور آیت الله خمینی از پرداخت هرگونه مالیات معاف گردید.

برخی کارشناسان آستان قدس را که بزرگترین نهاد موقوفاتی جهان اسلام است، ثروتمندترین نهاد اقتصادی ایران نیز میدانند. انتصاب تولیت آستان قدس بر عهده رهبر جمهوری است و در حکم انتصاب ابراهیم رئیسی از جمله بر وظایف او در زمینه «سامان بخشیدن به بنگاه‌های اقتصادی و خدماتی آستان قدس رضوی و انضباط قانونی آن‌ها» تاکید شده است.

اداره فعالیت های اقتصادی عظیم آستان قدس رضوی که پس از انقلاب در زمینه های مالی و تجاری، کشاورزی، دامپروری، صنعت، انرژی، صنایع غذایی و دارویی، خودروسازی، ساختمان و موسسه های خدماتی گسترش یافت، دیگر در چارچوب نذورات و موقوفات سنتی ممکن نبود و از اوائل دهه ۱۳۸۰ شمسی، یک سازمان اقتصادی جداگانه، مسئولیت هماهنگی و مدیریت دهها شرکت و موسسه زیر مجموعه این غول مالی و اقتصادی را بر عهده گرفت.

اجرای حکم بنیانگذار جمهوری اسلامی مبنی بر معافیت مالیاتی فعالیت های آستان قدس، پس از درگذشت او و تاکنون نیز ادامه یافته، اما هم به دلیل نفوذ کلان مالی، اقتصادی و سیاسی این نهاد در ساختار قدرت و هم به خاطر عدم پرداخت مالیات و کنترل ناپذیری آن توسط دولت، به عنوان یک نهاد ناسالم ضد رقابتی، موضوع مناقشه مراکز مختلف قدرت حکومتی قرار گرفته است. عباس واعظ طبسی بلافاصله پس از انقلاب و تا پایان حیات خود، به مدت ۳۷ سال، تولیت آستان قدس را بر عهده داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس ایران دور جدید سخت‌گیری‌ها برای حجاب اجباری را آغاز کرد

ایران یک کشتی «مرتبط با اسرائیل» را در نزدیکی تنگه هرمز توقیف کرد

واشنگتن پست: ایران اورانیوم غنی‌شده کافی برای ساخت ۳ سلاح هسته‌ای را در اختیار دارد