Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

پرتاب تخم مرغ به سفارت روسیه در اعتراض به محاکمۀ خلبان اوکراینی

پرتاب تخم مرغ به سفارت روسیه در اعتراض به محاکمۀ خلبان اوکراینی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

همزمان با نزدیک شدن روز اعلام حکم دادگاه نادیا ساوچنکو، خلبان اوکراینی زندانی در روسیه صدها نفر از مردم اوکراین با تجمع در مقابل سفارت روسیه در کی یف

آگهی

همزمان با نزدیک شدن روز اعلام حکم دادگاه نادیا ساوچنکو، خلبان اوکراینی زندانی در روسیه صدها نفر از مردم اوکراین با تجمع در مقابل سفارت روسیه در کی یف علیه این اقدام مسکو اعتراض کردند و خواستار آزادی این عضو ارتش اوکراین شدند. معترضان با پرتاب تخم مرغ به سوی سفارت روسیه و آتش زدن پرچم این کشور این اقدام مسکو را غیرقانونی خواندند.

همزمان، تجمع دیگری نیز در «میدان» این شهر برگزار شد که تعدادی از شخصیت های اوکراینی در آن شرکت داشتند.

مقامات روسیه می گویند این خلبان اوکراینی را در خاک این کشور دستگیر کرده اند اما نادیا ساوچنکو نیروهای جدایی طلب شرق اوکراین را متهم می کند که وی را در خاک اوکراین ربوده و در اختیار مقامات روسیه قرار داده اند. او در اعتراض به زندانی بودن خود از روز پنجشنبه دست به اعتصاب غذای خشک و تر زده است.

یکی از معترضان به زندانی بودن این خلبان اوکراینی می گوید: «نادیا ساوچنکو اوکراینی است و همانند اوکراین تزلزل ناپذیر است، او می گوید یا آزادی یا مرگ.»

خواهر این عضو نیروی هوایی اوکراین آزادی وی را وظیفۀ سیاستمداران می داند و می گوید: «سیاستمداران اروپایی و آمریکایی باید زبان مشترکی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه پیدا کنند. نمی دانم این زبان مشترک باید اقتصادی و سیاسی باشد یا اینکه فقط کلمات مهربان ادا شود. آنچه که می دانم این است که ما قبلا به این نتیجه رسیده ایم که روسیه فقط زبان زور را می فهمد حال می خواهد اقتصادی باشد یا نظامی اما در هر حال غرب باید یک کاری بکند، این وظیفۀ آنهاست.»

مسکو این خلبان اوکراینی را که در ماه ژوییۀ سال ۲۰۱۴ میلادی دستگیر شده است عامل کشته شدن دو خبرنگار روس در شرق اوکراین می داند. نادیا ساوچنکو در نامه ای اعلام کرده است که تزریق دارو یا تغذیۀ اجباری برای شکستن اعتصاب خشک و تر وی شکنجه تلقی می شود و کالبدشکافی در روسیه را نیز پس از مرگ خود ممنوع کرده است. وی در سال گذشته نیز در اعتراض به زندانی بودن خود به مدت ۸۰ روز دست به اعتصاب غذا زده بود.

نادیا ساوچنکو که به عنوان قهرمان ملی ملقب شده در سال ۲۰۱۴ میلادی به عنوان نمایندۀ افتخاری پارلمان اوکراین نیز برگزیده شد. چنانچه این خلبان اوکراینی در دادگاه متهم شناخته شود احتمال دارد به ۲۳ سال زندان محکوم گردد.

منابع خبری اوکراینی به نقل از وکیل مدافع این خلبان از احتمال تعویض نادیا ساوچنکو با دو زندانی روسیه در اوکراین نوشته اند اما این موضوع از سوی مقامات رسمی دو کشور تایید نشده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها