Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

رئیس جمهور سابق برزیل پس از بازجویی در ارتباط با پرونده فساد مالی، آزاد شد

رئیس جمهور سابق برزیل پس از بازجویی در ارتباط با پرونده فساد مالی، آزاد شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

لولا داسیلوا، رئيس جمهوری پیشین برزیل که روز جمعه برای مدت کوتاهی بازداشت شده بود، آزاد شد. پلیس فدرال برزیل آقای داسیلوا را برای پاسخگویی به

آگهی

لولا داسیلوا، رئيس جمهوری پیشین برزیل که روز جمعه برای مدت کوتاهی بازداشت شده بود، آزاد شد.

پلیس فدرال برزیل آقای داسیلوا را برای پاسخگویی به پرسشهایی درباره رسوایی های فساد مالی و پولشویی در شرکت نفتی پتروبراس برزیل بازداشت کرد.

آقای داسیلوا که طی سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ رئیس جمهور برزیل بود، اتهامات وارد را رد کرده است. لولا داسیلوا پس از پایان بازجویی بلافاصله به این موضوع واکنش نشان داد. او گفت: «اگر آنها می خواهند حرفهای من را بشنوند کافیست من را احضار کنند تا من بروم. اما متاسفانه آنها تصمیم گرفتند با گستاخی، تکبر و با یک حرکت نمایشی وارد عمل شوند.»

این اقدام دادستانی، اعتراض دیلما روسف، رئیس جمهوری کنونی برزیل را نیز به همراه داشت. او که هم حزبی آقای داسیلوا بوده و با حمایت او به قدرت رسیده است، گفت: «می خواهم مخالفت کامل خود را با شیوه خشونت آمیزی که برای فراخوانی رئیس جمهوری پیشین لولا داسیلوا به کار گرفته شده تا مورد بازجویی قرار گیرد، اعلام کنم.»

به گفته مقامات قضایی برزیل شواهدی وجود دارد که نشان می دهد رئیس جمهوری سابق این کشور از فساد سازمان یافته در شرکت نفتی دولتی پتروبراس بهره مند شده است.

کارلوش فرناندو دوس سانتوس لیما، دادستان این پرونده درباره بازجویی روز جمعه گفت: «ما در حال بررسی این موضوع هستیم که آیا رئیس جمهوری سابق و خانواده اش وجوهی را در رابطه با پروژه های دولتی دریافت کرده اند یا خیر.»

همزمان با بازداشت لولا داسیلوا، در خیابانهای سائوپائولو میان طرفداران و مخالفان او درگیری رخ داد که در نهایت با دخالت پلیس پایان یافت.

روز پنجشنبه و در چهارچوب همین پرونده قضایی، دادگاه عالی برزیل تصمیم گرفت پرونده ای نیز علیه ادواردو کونیا، رئیس مجلس نمایندگان برزیل و از مخالفان اصلی لولا داسیلوا باز کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سیل در جنوب برزیل دست‌کم ۱۰۰ کشته برجای گذاشت

۱.۶ میلیون نفر در بزرگترین کنسرت مدونا در ریو دو ژانیروی برزیل شرکت کردند

ایلان ماسک در برزیل متهم می‌شود؛ تحقیقات دادگاه عالی برزیل درباره ممانعت مالک توییتر از اجرای عدالت