پیروزی ترامپ در «سه شنبه بزرگ» شکافهای درون حزبی جمهوریخواهان را عمیقتر کرده است

پیروزی ترامپ در «سه شنبه بزرگ» شکافهای درون حزبی جمهوریخواهان را عمیقتر کرده است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

به نظر می رسد سه شنبه بزرگ چیزی را که رهبران حزب جمهوریخواه حتی فکرش را نمی کردند، محقق کرده است: دونالد ترامپ در انتخابات درون حزبی ریاست جمهوری

آگهی

به نظر می رسد سه شنبه بزرگ چیزی را که رهبران حزب جمهوریخواه حتی فکرش را نمی کردند، محقق کرده است: دونالد ترامپ در انتخابات درون حزبی ریاست جمهوری آمریکا به پیروزی تقریبا قاطع یافته است. نیل اورایلی، مدیر بخش انگلیسی یورونیوز در شهر لیون فرانسه برای مرور نتایج انتخابات مقدماتی با اشتفان گروبه، گزارشگر یورونیوز در واشنگتن گفتگویی انجام داده است:

یورونیوز: پیروزی ترامپ برای نخبگان حزب جمهوریخواه بحرانی به وجود آورده است. با این نتایج چه کاری از دستشان بر می آید؟

اشتفان گروبه: «نتایج “سه شنبه بزرگ” شکاف های ایدئولوژیک و فرهنگی در حزب جمهوریخواه را عمیقتر کرده است. تعداد زیادی از اعضای حزب جمهوریخواه، هم نمایندگان کنگره و هم سناتورها، گفته اند که به نامزدی که اسمش دونالد ترامپ باشد رأی نخواهند داد. چنین چیزی بی سابقه است. در سال ۱۹۶۴میلادی محافظه کاران توانستند کنترل حزب را به دست بگیرند و بری گلدواتر را نامزد حزب کنند. وی در انتخابات از لیندون جانسون شکست سختی خورد. از آن زمان تاکنون هرگز موجودیت حزب جمهوریخواه با تهدید روبرو نشده بود. حزب جمهوریخواه در حال حاضر درگیر جنگ داخلی تمام عیار شده است و نمی شود پیش بینی کرد وقتی انتخابات ریاست جمهوری آغاز شود چطور این حزب خواهد توانست دودستگی ها را از بین ببرد.»

یورونیوز: برخی تحلیلگران می گویند که رأی دهندگان جمهوریخواه عملا کاخ سفید را به هیلاری کلینتون واگذار کرده اند چون در نهایت ترامپ کسی نیست که بتواند به ریاست جمهوری برسد. آیا چنین نتیجه گیری ساده ای را می شود پذیرفت؟

اشتفان گروبه: «فکر نمی کنم به همین سادگی باشد. هیلاری کلینتون نامزد بدون نقصی نیست. مشکلات زیادی دارد و احتمالا دانالد ترامپ کم اهمیت ترین مشکل او باشد. او مشکلات حقوقی دارد. باید ثابت کند که در حالی که از دستاوردهای باراک اوباما حمایت می کند خودش هم می تواند تغییرات مثبت به وجود بیاورد. تا رسیدن به نامزدی حزب هم باید خیلی با دقت عمل کند و ضمن این که به مواضع برنی سندرز حمله کند، خود را در کسوت و شکل و شمایل رئیس جمهوری جلوه دهد. کلینتون نباید کاری کند که طرفداران برنی سندرز از او رویگردان شوند زیرا در انتخابات عمومی ریاست جمهوری به رأی آنها نیاز دارد.»

یورونیوز: اگر دونالد ترامپ نامزد حزب شود آیا می توان انتظار داشت که در مبارزه اش برای رسیدن به کاخ سفید، حرفهایش را معتدلتر کند و سعی کند مردم بیشتری به سوی خودش جلب کند؟

اشتفان گروبه: «خوب، این جواب ساده ای دارد: نه. من که نمی توانم تصور کنم که چنین کاری از ترامپ بربیاید. اگر به حرف های ترامپ پس از “سه شنبه بزرگ” گوش کنید و به حرفهایی که یکی دو روز گذشته زده است توجه کنید، خواهید دید که عکسش درست است، یعنی مواضع سخت تری نسبت به ساختن دیوار بین آمریکا و مکزیک و خیلی چیزهای دیگر اتخاذ خواهد کرد. به نظر من دونالد ترامپ نمی تواند به شکلی جادویی به نامزدی معتدل تبدیل شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محاکمه ترامپ بخاطر پرداخت حق‌السکوت به یک پورن‌استار وارد چهارمین روز شد

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا؛ آنچه باید پیش از شروع محاکمه کیفری ترامپ بدانیم

دیدار وزیر خارجه بریتانیا با ترامپ؛ چگونه جنگ اوکراین کامرون را به ساحل فلوریدا کشاند؟