Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

زنانی که رکورد حضور در مجلس ایران را رقم خواهند زد

زنانی که رکورد حضور در مجلس ایران را رقم خواهند زد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

یکی از ویژگی های انتخابات جمعه ۷ اسفندماه در ایران، راه یافتن تعداد قابل توجهی از کاندیداهای زن به مجلس شورای اسلامی بود. بر اساس نتایج قطعی اعلام شده، در مرحله اول انتخابات ۱۴ زن آرای لازم را برای ورود به مجلس به دست آوردند و ۸ زن دیگر نیز در انتخابات مرحله دوم شرکت خواهند کرد.

به گفته محمد حسین مقیمی معاون سیاسی وزارت کشور و رئیس ستاد انتخابات، مرحله دوم انتخابات طبق قانون باید ۳۰ روز پس از مرحله اول برگزار و نتایج همه حوزه ها حداکثر تا ۷ خردادماه روشن شود. انتظار می رود حدود نیمی از ۸ زن کاندیدا نیز در مرحله دوم به پیروزی دست یابند و به این ترتیب رکورد تازه ای از تعداد زنان نماینده مجلس در ایران (چه در دوران قبل و چه بعد از انقلاب) ثبت شود. پیش از این، مجلس پنجم با ۱۴ زن نماینده، رکورد دار حضور زنان بوده است.

کمپین «تغییر چهره مردانه مجلس» که از آبان ماه امسال کار خود را آغاز کرد، خواهان ۵۰ کرسی برای زنان برابری‌طلب شده بود. یکی از کمیته های این کمپین، کمیته «من کاندیدا می شوم» بود. این کمپین در تازه ترین بیانیه خود از موفقیت زنان در انتخابات ۷ اسفندماه استقبال کرده و از جمله گفته است: «کمیته “من کاندید می‌شوم” سعی در ترغیب واجدان شرایط برای کاندیداتوری در انتخابات کرد که مطابق آمار رسمی اعلام شده، شمار زنانی که خود را کاندیدای نمایندگی در مجلس کردند، نسبت به دوره قبل حدود ۵ برابر افزایش پیدا کرد و نسبت به همه دوره‌های پیشین مجلس جهشی قابل ملاحظه داشت. اما طبق پیش ‌بینی‌ها، اکثریت این زنان از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شدند و نهایتا حدود ۶۰۰ زن در کل کشور امکان رقابت بر سر کرسی‌های مجلس را بدست آوردند. هر چند که در نهایت راه‌یابی ۲۰ زن به مجلس دهم نیز در تاریخ جمهوری اسلامی بی‌سابقه بوده است.»

گرایش سیاسی ۱۴ زن انتخاب شده شامل ۱۱ اصلاح طلب و ۳ مستقل است و گرایش ۸ زن راه یافته به مرحله دوم انتخابات دربرگیرنده ۵ نامزد مستقل، ۲ اصول گرا و یک اصلاح طلب است.

همه این زنان دارای تحصیلات عالی دانشگاهی و کارشناسی و شاغل در زمینه های مختلف فرهنگی، آموزشی و اجتماعی و نیمی از آنها متولد سال های پس از انقلاب هستند.

مجلس نهم که ترکیب غالب آن را نمایندگان اصول گرا و از جمله تندروترین محافظه کاران تشکیل می دهند، از سوی برخی فعالان حقوق زن و حقوق بشر یکی از زن ستیزترین مجالس قانونگذاری نامیده شده که در آن حتی برخی از نمایندگان زن نیز در مواردی علیه حقوق و مطالبات زنان سخن گفته و رای داده اند. هیچیک از زنان نماینده در مجلس نهم در میان راه یافتگان به مجلس دهم دیده نمی شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد

وزارت اطلاعات از دستگیری طراح انفجارهای کرمان و انتقال او به داخل ایران خبر داد

پیام پزشکیان، رئيس جمهوری منتخب ایران به «جهان جدید»: برای گفت‌وگوی سازنده با اروپا آماده‌‌ام