حامیان پناهجویان در اروپا خواهان ایجاد «گذرگاه امن» شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
حامیان پناهجویان در اروپا خواهان ایجاد «گذرگاه امن» شدند

هزاران نفر در شهرهای مختلف اروپا از جمله بارسلونا و بروکسل با شعار دفاع از حقوق پناهجویان به خیابانها آمدند. برگزارکنندگان این تجمع از سیاستمداران کشورهای اروپایی خواستند که با ایجاد «گذرگاه امن» راه ورود پناهجویان به اروپا و رسیدن آنها را به کشورهای مورد نظرشان هموار کنند.

حاضران در این تجمع ها پلاکاردهایی در دست داشتند که بر آنها پیام خوش آمد به پناهجویان نوشته شده بود. شماری از تجمع کنندگان فریاد «شرم بر سیاستمداران» سر می دادند.

در پی شدیدتر شدن جنگ داخلی در سوریه و قدرت گرفتن داعش در عراق و سوریه، شمار پناهجویانی که از این دو کشور راهی اروپا شده اند، در یک سال اخیر افزایش چشمگیری داشته است.

بسیاری از پناهجویان، از مسیر یونان راهی کشورهای اروپایی می شوند. هم اکنون حدود پنج هزار نفر در مرز بین یونان و مقدونیه منتظر ورود به مقدونیه برای سفر به سمت غرب و شمال اروپا هستند.

پلیس مرزی مقدونیه در ماه های اخیر فقط به پناهجویانی که از کشورهای جنگ زده مثل سوریه و عراق بودند اجازه می داد که وارد مقدونیه شوند و مانع ورود افرادی می شد که به گفته آنها جانشان در خطر نیست و به دنبال شرایط بهتر زندگی در غرب هستند.