اعتراض مهاجران بلاتکلیف به هفته ها انتظار پشت مرزهای مقدونیه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اعتراض مهاجران بلاتکلیف به هفته ها انتظار پشت مرزهای مقدونیه

حدود چهارصد مهاجر و پناهجوی متوقف شده در پشت مرزهای مقدونیه صبح شنبه دست به اعتراض زدند و از مقامات مقدونیه خواستند مرزها را باز کنند تا آنها امکان یابند به سفرشان در اروپا ادامه دهند.

هفته پیش دولت مقدونیه اعلام کرد تنها پناهجویان عراقی و سوری می توانند از خاک این کشور عبور کنند با این وجود از عصر روز پنجشنبه تا کنون تنها ۱۵۰ مهاجر توانسته اند از مرز یونان وارد مقدونیه شوند.

ندال، زنی از دمشق می گوید: «ما سه روز است که اینجاییم. در سرما و باران و بدون غذا. مردم تمام پولی را که داشتند خرج کردند. ما فقط می خواهیم به آرامی از اینجا عبور کنیم.»

رمضان، مهاجری از حلب نیز می گوید: «ما نمی توانیم اینجا منتظر بمانیم و کاری انجام ندهیم. شب گذشته من بدون هیچ سرپناهی خوابیدم. آب نداریم و من دیدم که خانواده های بسیاری چادر ندارند تا شبها زیر آن بخوابند.»

این اعتراضات یک روز پس از آن روی می دهد که چهار کشور بالکان برای عبور مهاجران از سرزمینهایشان سهمیه تعیین کردند. کشورهای اسلوونی، کرواسی، صربستان و مقدونیه اعلام کرده اند روزانه تنها ۵۸۰ نفر اجازه عبور از خاکشان را دارند درحالیکه هم اکنون بیش از ۵ هزار مهاجر در یونان، پشت مرز مقدونیه در انتظار اجازه عبورند.

تصمیم چهار کشور منطقه بالکان یک هفته پس از آن اتخاذ شد که دولت اتریش نیز پذیرش مهاجران توسط کشورش را به هشتاد نفر در روز و عبور مهاجران از اتریش را به ۳۲۰۰ نفر در روز محدود کرد.