Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

زندگی در تهران زیر سایه بلند اختلاف طبقاتی

زندگی در تهران زیر سایه بلند اختلاف طبقاتی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اختلاف طبقاتی میان شهروندان پایتخت ایران که برآورد شده تا پایان سال آینده خورشیدی جمعیتی بالغ بر ۱۲ میلیون تن را در خود جای دهد، قابل توجه است. در

آگهی

اختلاف طبقاتی میان شهروندان پایتخت ایران که برآورد شده تا پایان سال آینده خورشیدی جمعیتی بالغ بر ۱۲ میلیون تن را در خود جای دهد، قابل توجه است.

در سالهای اخیر درخصوص اعلام افزایش یا کاهش سالانه شاخص اقتصادی «نابرابری درآمدی» میان مرکز آمار و بانک مرکزی اختلاف نظر بوده است. ایران در زمره کشورهایی است که اختلاف درآمد در آن چشمگیر بوده و «توزیع ناعادلانه ثروت» فاصله دهک های کم درآمد و پردرآمد را افزایش داده است.

امید نراقی، ۳۴ ساله و مهندس معمار ساکن تهران است و وقت فراغتش را به موسیقی و تولید ترانه اختصاص داده است. امید به یورونیوز می گوید: «تهران شهر قشنگی است. به نظرم جا برای کار کردن در آن هست و می شود شاد بود. همه اینها بستگی به نگرش آدم دارد و اینکه چطور بخواهد زندگی کند، خودش باید این تصمیم را بگیرد.»

برای طبقه متوسط به بالا و قشر مرفه تهران که دغدغه تامین هزینه های زندگی را در این کلانشهر ندارند، ورزش های زمستانی تفریحی معمول است. پیستهای متعدد اسکی در شمال تهران جایی است که کمتر می شود نشانی از نیروی انتظامی یا نیروهای بسیج را یافت.

امید در پیست اسکی دربندسر که در ۳۵ کیلومتری شمال تهران واقع است به یورونیوز می گوید که معمولا با همسرش به این پیست می آید و ادامه می دهد: «اینجا یک پیست بین المللی است و جاذبه توریستی دارد و جزو بزرگترین و حرفه ای ترین پیستهای ایران است. با دوستان و خانواده به اینجا می آیم.»

ایران در گزارش سازمان برنامه توسعه ملل متحد (UNDP) در میان ۱۵۴ کشور از نظر شاخص «رضایت شهروندان از زندگی» در جایگاه ۱۰۷ قرار دارد.

حمید غروی دیگر شهروند تهران است که مانند امید ۳۴ ساله است. او به عنوان یک مهندس الکترونیک مجبور است تا برای تامین هزینه هایش برای دو شرکت کار کند. حمید یازده سال است که ازدواج کرده و دو فرزند دارد و در تلاش برای خرید یک واحد آپارتمان است.

وی به یورونیوز می گوید: «خانه ندارم و مستاجر هستم و به دلیل اینکه قصد خرید خانه دارم مجبورم دو شیف کار کنم. از صبح تا چهار بعد از ظهر در یک جا و سپس تا ۹ یا ۱۰ شب در جای دیگری مشغول هستم تا بتوانم از پس مخارج خرید خانه بربیایم.»

شاخص بهای کالا ها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران برای نمونه در بهمن ماه امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل ۸ و ۹ دهم درصد افزایش داشته است. از این رو جدای از تامین هزینه خرید خانه، کار کردن در دو شیفت برای بسیاری از اهالی گرانترین شهر ایران به امری بدیهی بدل شده است.

حمید می افزاید: «اگر شما به مناطق جنوب شهر بروید، مناطقی را می بینید که مشخص است وضعیت زندگی، پوشش و خوراک مردم مناسب نیست. در مقابل، در شمال شهر، با ماشین هایی رفت و آمد می کنند که شاید قیمت آن ماشین از قیمت خانه ای که ما در آن هستیم بیشتر باشد. شکاف طبقاتی وجود دارد ولی تهران شهری است که اگر تلاش و کوشش کنی می توانی گلیم خود را از آب بیرون بکشی.»

زندگی در شهرهای بزرگ ایران، از جمله تهران زوایای پنهان یا کمتر دیده شده دیگری هم دارد. بنابر گزارش مرکز آمار ایران، تنها نرخ بیکاری ۱۰ و هفت دهم درصدی، از بیکاری ۹ درصد از مردان و ۱۸ و ۹ دهم درصد از زنان فعال کشور حکایت دارد.

همچنین به گفته محمدرضا محمدی، دبیر علمی ششمین همایش علمی سلامت روان و رسانه مطالعاتی که طی سه سال اخیر در تهران، اصفهان، شیراز، تبریز و مشهد انجام شده، حاکی است که ۴۹ و پنج دهم درصد از شهروندان دچار اختلالات روانی هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آغاز انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری

رکود اقتصادی ایران و امید به دوران پسا برجام

طیف های حاضر در انتخابات ایران بر تبلیغات خود افزوده اند