سازمان عفو بین الملل: اروپا در رعایت حقوق بشر ناکام بوده است

Access to the comments نظرها
نگارش از Masoud Imani Kalesar
سازمان عفو بین الملل: اروپا در رعایت حقوق بشر ناکام بوده است

بر اساس گزارش سالیانه سازمان عفو بین الملل وضعیت حقوق بشر در جهان در سال ۲۰۱۵ میلادی رو به وخامت گذاشته است.

این سازمان ضمن محکوم کردن نقض حقوق بشر توسط گروهها و دولت ها اعلام کرد اعمال گروههای افراطی یا مسلح نمی تواند توجیهی در خدمت دولت ها برای تامین منافع کوتاه مدت آنها باشد.

سلیل شتی، دبیرکل این سازمان گفت: «عفو بین الملل موارد نقض حقوق بشر توسط گروههای مسلح همچون داعش، بوکوحرام، یگان های مدافع خلق (ی پ گ) و دیگر گروهها را همواره ثبت و محکوم کرده است. اما اعمال این گروه ها نمی تواند توجیهی برای نقض حقوق بشر جهانی یا حقوق بشردوستانه برای هیچ دولت و تامین منافع کوتاه مدت آنها باشد…. چه آمریکایی که بطور بسیار وسیع رصد و جمع آوری اطلاعات می کند، روسیه ای که به قانون ‘عامل خارجی’ متوسل می شود، یا ترکیه و یا نیجریه ای که نیروهای امنیتی را علیه مردم خود به خدمت می گیرند.»

بحران مهاجرت و سیل پناهجویانی که از آفریقا و خاورمیانه رو به مرزها و دروازه های اروپا آورده اند و از جنگ و خونریزی و فقر می گریزند نیز از موضوعات اصلی گزارش امسال سازمان عفو بین الملل است.

آقای شتی با اشاره به این بحران گفت: «ثروتمندترین بلوک جهان، کشورهای اروپایی، نتوانسته اند بطور جدی گردهم آیند و به راه حلی معقول و مشترک و منسجم دست یابند، راهی امن در برهه ای که در آن مردم (مهاجران) از جنگ و آزار و اذیت می گریزند. در کل می توان گفت که اروپا در رعایت حقوق بشر و رسیدگی به مهاجران و پناهجویان ناکام بوده است.»

ارتکاب جنایات جنگی توسط حداقل ۱۹ کشور جهان، سرکوب اصلاح طلبان و منتقدان در عربستان و بمباران یمن توسط ریاض و نیز «ایجاد محدودیت شدید در زمینه آزادی بیان یا تجمعات» و حصر و حبس فعالان توسط دولت ایران از مواردی است که در گزارش امسال سازمان عفو بین الملل آمده است.