Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مخالفت با «نزدیکی» کوزوو و صربستان در خیابانهای پرشتینا

مخالفت با «نزدیکی» کوزوو و صربستان در خیابانهای پرشتینا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

طرفداران اپوزیسیون در کوزوو روز سه شنبه با تجمع در میدان اصلی پایتخت و برپایی چادرهای نمادین، خواستار استعفای دولت و برگزاری انتخابات پیش از موعد

آگهی

طرفداران اپوزیسیون در کوزوو روز سه شنبه با تجمع در میدان اصلی پایتخت و برپایی چادرهای نمادین، خواستار استعفای دولت و برگزاری انتخابات پیش از موعد شدند.

از زمان توافق دولت کوزوو با صربستان بر سر اعطای قدرت بیشتر به دولت محلی اقلیت صرب و امکان حمایت مالی بلگراد از این اقلیت، اپوزیسیون به خشم آمده و همزمان با نشست های پارلمانی، ضمن برپایی تظاهرات خیابانی در صحن علنی هم جنجال آفرینی می کند. آنها هاشم تاچی، رهبر حزب دمکراتیک حاکم و کاندیدای پست ریاست جمهوری را به فساد و قوم پرستی متهم می کنند.

کوزوو با حمایت غرب در سال ۲۰۰۸ از صربستان اعلام استقلال کرد و در شرایط کنونی بسیاری از شهروندان آلبانیایی تبار کوزوو توافق با صربستان را خدشه به حاکمیت ملی کشورشان می دانند. عالی ترین مرجع قضایی کوزوو هم با صدور رایی در ماه دسامبر، بخشهایی از این توافق را بر خلاف قانون اساسی ارزیابی کرد.

اپوزیسیون از توافق مرزی دولت کریشتینا با مونته نگرو هم ناراضی است و می گوید با این کار تمامیت ارضی کوزوو زیر سئوال رفته است.

از سوی دیگر و با عمیق تر شدن بحران سیاسی از اکتبر گذشته، صحن علنی پارلمان کوزوو تاکنون بارها شاهد تقابل و زد و خورد نمایندگان و توسل آنها به گاز اشک آور بوده است. در تازه ترین این موارد، جمعه گذشته نیز نمایندگان اپوزیسیون نخستین نشست پارلمانی در سال جدید میلادی را با پرتاب گاز اشک آور به وقفه انداختند. نمایندگان اپوزیسیون که با تحصن در صحن علنی درصدد بودند مانع برگزاری جلسه شوند با مقاومت پلیس روبرو شدند و دست کم سه تن از آنها بازداشت شدند.

دولت، رهبران اپوزیسیون را متهم کرده که با سازماندهی این خشونت ها درصدد ایجاد هرج و مرج و ناامنی در کشور هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سرنوشت شهرداران آلبانیایی در همه‌پرسی چهار ناحیه صرب‌نشین شمال کوزوو رقم می‌خورد

کوزوو برای توسعه «نیروی نظامی رسمی» از آمریکا تسلیحات مدرن دریافت می‌کند

سفر بدون نیاز به روادید اتحادیه اروپا برای شهروندان کوزوو اجرایی شد