بان کی مون: بروندی با آغاز «گفتگوهای فراگیر» با مخالفان موافق است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بان کی مون: بروندی با آغاز «گفتگوهای فراگیر» با مخالفان موافق است

پی یر انکورونزیزا رئیس جمهوری بروندی روز سه شنبه در دیدار با بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد متعهد شده است که «گفتگوهای فراگیر» با مخالفان را برای متوقف کردن خشونت ها در این کشور آغاز کند.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل روز دوشنبه بمنظور یافتن راه حلی برای متوقف کردن خشونتها در بروندی، وارد بوجومبورا پایتخت این کشور شد .

خبرگزاری ها گزارش کرده اند که همزمان با ورود بان کی مون به بوروندی چندین نارنجک در پایتخت منفجر شده است و مردان مسلح در روستایی در خارج از پایتخت دو نفر را کشته اند.

خشونتها در بروندی از ماه آوریل گذشته و زمانی که پیر نکورونزیزا رئیس جمهوری این کشور اعلام کرد که برای سومین بار نامزد انتخابات ریاست جمهوری می شود آغاز گردید. از آغاز خشونتها تاکنون بیش از ۴۰۰ نفر در بروندی کشته و و بیش از ۲۴۰ هزار نفر آواره شده اند.

پی یر انکورونزیزا رئیس جمهوری بوروندی پیش از این طرح اتحادیه آفریقا برای ارسال نیروهای حافظ صلح به این کشور را رد کرده است.

تحلیلگران نگران تبدیل خشونتهای بروندی به جنگ داخلی هستند و سازمان ملل متحد تحت فشار است که پیش از رخ دادن فاجعه ای همانند نسل کشی رواندا در ۱۹۹۴، مانع خشونتهای قومی شود.

در آخرین جنگ داخلی قومی در بروندی که سال ۲۰۰۵ به پایان رسید بیش از ۳۰۰ هزار نفر کشته شدند.