دفاع نتانیاهو از مواضع رییس ستاد مشترک ارتش اسرائیل

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دفاع نتانیاهو از مواضع رییس ستاد مشترک ارتش اسرائیل

مواضع رییس ستاد کل نیروهای مسلح اسرائیل در مورد اقدام نامتناسب در مواجهه با موج نوجوانان فلسطینی چاقو به دست، جنجال سیاسی جدیدی را در اسرائیل به وجود آورده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در جلسه روز یکشنبه کابینه ضمن انتقاد از جنجال به وجود آمده، جانب رییس ستاد مشترک را گرفت. او گفت: «بحث پوچی بود. رییس ستاد کل نیروهای دفاعی به یک مورد بدیهی اشاره کرده و تحت هر شرایطی «صاهال» (نیروهای دفاعی اسرائیل) و نیروهای امنیتی در هماهنگی با هم عمل خواهند کرد. کسانی که از او انتقاد کرده اند یا متوجه اصل موضوع نیستند یا اهداف و نیات سیاسی داشته اند که در هر دو صورت کار غلطی بوده است.»

دفاع نخست وزیر اسرائیل از رییس ستاد مشترک در حالی بدین شکل علنی می شود که مواضع ژنرال گادی ایزنکوت، بارهای صدای انتقادی جناح راست تر کابینه را برانگیخته است.

آقای ایزنکوت هفته گذشته با انتقاد از ماجرای به رگبار بسته شدن یک دختربچه ۱۳ ساله فلسطینی چاقو در دست، گفته بود مایل نیست شاهد این باشد که سربازی خشاب خود را روی دختری که قیچی در دست دارد خالی کند.

(در ماه نوامبر ویدیویی در فضای مجازی دست به دست شد که در آن خشونت بی دلیل پلیس اسرائیل در بیت المقدس به نمایش گذاشته شد. دو دختر نوجوان فلسطینی چاقو(قیچی) در دست به یک مرد مسن اسرائیلی حمله کردند اما یکی از ماموران پلیس که در محل حاضر بود آنها را به رگبار بست. در نتیجه این تیراندازی یکی از مهاجمان کشته شد. در این ویدیو ماموراسرائیلی حتی پس از نقش بر زمین شدن ضارب دست از تیراندازی برنداشت و گلوله های زیادی به سوی او شلیک کرد.)

در همین حال یک نوجوان فلسطینی دیگر که قصد داشت با چاقو به یک اسرائیلی حمله کند روز یکشنبه در حوالی نابلس توسط نیروهای دفاعی اسرائیل کشته شد. از ماه اکتبر تاکنون دست کم ۱۶۸ فلسطینی توسط نیروهای اسرائیلی کشته شده اند. تل آویو می گوید دست کم ۱۱۱ تن از این افراد در حمله با چاقو به شهروندان اسرائیل شرکت کرده بودند.