Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پیام حمله خونبار در قلب آنکارا

پیام حمله خونبار در قلب آنکارا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

حمله خونباری که روز چهارشنبه در آنکارا، پایتخت ترکیه روی داد، حامل پیام مهمی بود. مهاجمان با حمله به کاروان اتوبوس های نظامی در نزدیکی پارلمان،

آگهی

حمله خونباری که روز چهارشنبه در آنکارا، پایتخت ترکیه روی داد، حامل پیام مهمی بود. مهاجمان با حمله به کاروان اتوبوس های نظامی در نزدیکی پارلمان، ساختمان های دولتی و ستاد فرماندهی ارتش قصد داشتند ثابت کنند که حتی قلب منطقه استراتژیک و به شدت محافظت شده پایتخت ترکیه نیز از حمله آنان در امان نیست و هر گاه اراده کنند می توانند در هر منطقه ای عملیات خود را انجام دهند.

ترکیه بی درنگ این حادثه را تروریستی خواند و انگشت اتهام را به سوی مبارزان کرد نشانه رفت.

آتیلا ساندیکلی، پژوهشگر مسائل بین المللی و استاد دانشگاه هلیچ، با همین تحلیل، بازتاب حمله آنکارا در منطقه و پیش بینی خود از واکنش آتی دولت ترکیه به این رویداد را در گفتگو با خبرنگار یورونیوز شرح داده است.

*یورونیوز: * معنی بمبگذاری انتحاری در مرکز آنکارا، پایتخت ترکیه چیست و ما چگونه می توانیم آن را تحلیل کنیم؟

وقتی ما به این حمله نگاه می کنیم می بینیم که محل آن قلب ترکیه است. این منطقه ای است در آن پارلمان ترکیه و مقر نیروی های هوایی و دریایی واقع شده است. همچنین ساختمان نخست وزیری نیز بسیار به این محل نزدیک است. ترکیه با حمله ای که قلب این کشور و آنکارا را نشانه گرفته بود رو در رو شده است. پیامش این است که ما به عنوان سازمانی تروریستی می توانیم در ترکیه به شما ضربه بزنیم و توانایی آن را داریم که این ضربه را به قلب وارد کنیم. این تنها پیام سازمان های تروریستی نیست بلکه پیام کشورهایی نیز است که از آنان به صورت نیابتی استفاده می کنند.

*یورونیوز: * آیا پس از این رویداد، ترکیه عملیات نظامی خود را در سوریه متوقف می کند؟

نه، برعکس. ترکیه حمله ای هوایی را در هفتانین، واقع در شمال عراق علیه ۶۰ تا ۷۰ نیروی بلند پایه پ کا کا آغاز کرده است زیرا آن را مسوول می داند ولی فکر نمی کنم که ترکیه به تنهایی عملیاتی گسترده داشته باشد. به باورم ترکیه این موضوع را مطرح می کند که حزب اتحاد دموکراتیک یک سازمان تروریستی مثل پ کا کا یا داعش است. غرب آنان را به عنوان یک نیروی میانه رو که تنها نیرویی است که می تواند در برابر داعش در سوریه وجود داشته باشد در نظر دارد. ترکیه می تواند با پشتیبانی عربستان سعودی و قطر، نیروی خود را در عملیات زمینی علیه داعش افزایش دهد. ترکیه بر موضوع حزب اتحاد دموکراتیک تاکید می کند زیرا آمریکا می گوید که با آنان به دلیل فقدان جایگزین همکاری دارد. اگرچه دیر است ولی شاید ترکیه بتواند جایگزینی را ارایه کند و برای این کار تلاش می کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شبه نظامیان کرد دست داشتن در انفجار آنکارا را رد کردند

سایه وحشت بر استانبول بعد از حمله آنکارا

انفجار بمب جان شش سرباز ارتش ترکیه را در دیاربکر گرفت