ژان - مارک ارو وزیر امور خارجه فرانسه شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ژان - مارک ارو وزیر امور خارجه فرانسه شد

فرانسو اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، ژان – مارک ارو را به عنوان وزیر خارجه جدید این کشور معرفی کرد. او جانشین لوران فابیوس می شود که روز چهارشنبه از این سمت کناره گیری کرده بود.

آقای ارو، که از اعضای باسابقه حزب سوسیالیست به شمار می رود، پیشتر از سال ۲۰۱۲ تا سال ۲۰۱۴ به عنوان اولین نخست وزیر در دولت آقای اولاند حضور داشت.

در ادامه بازآرایی کابینه، رئیس جمهوری فرانسه دو عضو سرشناس «سبزها» (احزاب حامی محیط زیست) را نیز به عنوان وزیر و معاون وزیر به عضویت کابینه در آورده است. این اقدام آقای اولاند تصمیمی در راستای تقویت ائتلاف سیاسی خود برای پیروزی در انتخابات آینده ریاست جمهوری فرانسه در سال ۲۰۱۷ تلقی می شود.

آقای اولاند درباره اولویتهای کابینه جدید خود گفت: «من سه اولویت اصلی برای دولت تعیین کرده ام. اول محافظت از مردم فرانسه؛ وزارتخانه های مسئول تأمین امنیت تثبیت و تقویت شده اند. اولویت دوم اشتغالزایی است، که یک ضرورت محسوب می شود. اولویت سوم هم محیط زیست و اجرایی کردن معاهده مهمی است که درباره تغییرات اقلیمی منعقد شد.»

همچنین، انتظار می رود آقای اولاند به زودی آقای فابیوس، وزیر امور خارجه پیشین، را به ریاست «شورای قانون اساسی» منصوب کند که وظیفه بررسی و تطبیق طرحهای مجلس و لوایح دولت با قانون اساسی فرانسه را بر عهده دارد.