نامه سرگشاده مدرسان دانشگاه به روحانی: انتخابات غیر رقابتی برگزار نشود

نامه سرگشاده مدرسان دانشگاه به روحانی: انتخابات غیر رقابتی برگزار نشود
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در حالی که حسن روحانی از مردم خواسته است تا تحت هر شرایطی در انتخابات هفتم اسفند ماه شرکت کنند، ۲۹۶ تن از اساتید دانشگاه‌های سراسری کشور در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رییس‌ جمهور با اشاره به رد صلاحیت گسترده داوطلبان انتخابات اعلام کردند که برگزار نکردن انتخابات غیر رقابتی و ناعادلانه به برگزار کردن آن ارجحیت دارد.

این استادان دانشگاه از آقای روحانی خواسته‌اند تا دولت او پس از توافق اتمی، نهایت سعی خود را برای بسط تعامل و گفتگوی سازنده در راستای آشتی ملی در داخل کشور بکند. این دانشگاهیان در نامه خود نوشته‌اند: با توجه به منازعات منطقه‌ای و جهانی، وحدت و آشتی ملی چیزی است که ضامن امنیت ملی کشور و تمامیت ارضی آن است و هر گونه قصور در تحقق این امر ممکن است آثار زیان‌بار و جبران ناپذیری برای کل کشور و نظام به همراه داشته باشد.

در ادامه این نامه، با انتقاد از رد صلاحیت‌های گسترده نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری و ابراز نگرانی فزاینده از این اتفاق، نوشته شده که عدم برگزاری انتخابات به شکل رقابتی، عادلانه، سالم و فراگیر باعث سرخوردگی و عدم مشارکت گروه‌های بسیاری از مردم خواهد شد.

اساتید امضاکننده این نامه تاکید کرده‌اند که چنین مسئله‌ای علاوه بر آسیب‌های جدی به پیشبرد امور کشور در شرایط حال و سال‌های آینده، زیانی فوری در بر خواهد داشت و آن تضعیف جایگاه کشور در تعاملات منطقه‌ای و بین‌المللی خواهد بود.

این مدرسان دانشگاه در پایان نامه خطاب به حسن روحانی نوشتند: ما از جنابعالی به عنوان ریاست جمهوری و به عنوان کسی که برای صیانت از قانون اساسی سوگند یاد کرده اید تقاضا می‌کنیم که زمینه یک انتخابات سالم، رقابتی، عادلانه و فراگیر را فراهم کنید.

انتشار این نامه در شرایطی است که حسن روحانی روز یک‌شنبه با انتقاد از رد صلاحیت گسترده داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان گفته بود: به همه مشکلات آگاهی دارم و می‌فهمم که آنچه خیلی‌ها مطالبه داشتند، امروز در پیش چشمانشان قرار ندارد، اما باید به هدف بلندی که داریم، نگاه کنیم و تدبیر این است که عاقبت‌اندیشی داشته و نباید هدف اصلی و نتیجه کار را فراموش کنیم. اگر چه گاهی اوقات انتخاب بسیار دشوار می‌شود، اما همه باید در هر شرایطی هفتم اسفند پای صندوق انتخابات حاضر شویم.»

شکست رایزنی‌ها درباره رد صلاحیت‌ها

در همین حال اشرف بروجردی٬ یک فعال اصلاح‌طلب از شکست رایزنی‌های حسن روحانی به منظور تائید صلاحیت ۲۷۰ نامزد رد صلاحیت شده انتخابات از سوی شورای نگهبان خبر داد و گفت: هیچ نتیجه‌ای از رایزنی‌ها رئیس جمهور درباره ردصلاحیت‌ها حاصل نشده و تا آن جایی که من خبر دارم هیچ کدام از آن ۲۷۰ نفر به صحنه انتخابات باز نگشته‌اند.

اشرف بروجردی افزود: متاسفانه عمده نیروهای اثرگذار اصلاح‌طلب ردصلاحیت شده‌اند و در بررسی‌های مجدد هم نتیجه چشم گیری حاصل نشده است.

وی گفت: دلیل ردصلاحیت اکثر نامزدهای اصلاح طلب از سوی شورای نگهبان بند اول و دوم ماده ۲۹ اعلام شده و هیچ شخصی به دلیل وقایع سال ۸۸ ردصلاحیت نشده است.

همچنین محمدرضا عارف، رئیس شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان نیز گفت که تعدادی از کاندیداهای اصلاح‌طلب پس از رایزنی‌ها تایید صلاحیت شده‌اند، اما رایزنی‌ها برای تایید صلاحیت چهره‌های شاخص اصلاحات موفق نبود.

به گفته آقای عارف، بنا بود اصلاح‌طلبان فهرست کاندیداهای خود را تا ۱۸ بهمن ماه اعلام کنند اما به دلیل مشخص نبودن تکلیف نهایی بررسی صلاحیت‌های این فهرست ۲۰ بهمن ماه اعلام خواهد شد.

انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، همزمان روز هفتم اسفند ماه سال جاری برگزار خواهد شد. حدود ۱۲ هزار نفر در انتخابات مجلس ایران ثبت‌نام کرده بودند و شورای نگهبان، تنها صلاحیت قریب به ۴۰ درصد از کاندیدا‌ها را تایید کرده است. با این حال نجات الله ابراهیمیان، سخنگوی شورای نگهبان، روز جمعه ۱۶ بهمن ماه اعلام کرد صلاحیت نزدیک به ۲۵ درصد از داوطلبان انتخابات مجلس که به رد صلاحیت خود توسط هیات‌های نظارت اعترض کرده بودند، از سوی شورای نگهبان تایید شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روحانی: بین «نفع کم» و «ضرر حتمی»، «نفع کم» را انتخاب کنیم

ایران ذخایر سوخت هسته‌ای خود با خلوص نزدیک به درجه تسلیحاتی را برخلاف انتظارات کاهش داده است

ایران همچنان در فهرست سیاه اف‌ای‌تی‌اف باقی ماند