Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تاثیر جدایی استان دونتسک بر زندگی اهالی شرق اوکراین

تاثیر جدایی استان دونتسک بر زندگی اهالی شرق اوکراین
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شهر کوچک استانیتسا در شرق اوکراین در منطقه مرزی میان اراضی تحت کنترل دولت مرکزی و جدایی طلبان واقع شده است. بسیاری از اهالی استانیتسا و منطقه لوهانسک

آگهی

شهر کوچک استانیتسا در شرق اوکراین در منطقه مرزی میان اراضی تحت کنترل دولت مرکزی و جدایی طلبان واقع شده است. بسیاری از اهالی استانیتسا و منطقه لوهانسک برای یافتن کار و نیز خرید و فروش مجبور به ورود به مناطق تحت تصرف جدایی طلبان هستند.

یکی از این افراد که به زبان روسی حرف می زند به خبرنگار یورونیوز می گوید: «ما می خواهیم بدانیم چه زمانی این غائله پایان می یابد. اوکراین در هر دو سوی این مرز واقع شده و می خواهیم بدانیم چرا آنها بخشی را از بخش دیگر جدا کرده اند. چرا ما مجبوریم با گذرنامه اوکراینی از این مقر بازرسی عبور کنیم. من اوکراینی هستم و بچه هایم نیز اوکراینی هستند. فرزندان من که گناهی ندارند اگر قدرت به دست عده ای تروریست افتاده است. بگذارید آنها بروند و برای اراضی خود آزادی بیاورند!.»

اوکراینی ها برای عبور از این خطر مرزی، حداقل یک ساعت در انتظار می ایستند. این در حالی است که دمای هوا زیر صفر درجه است و نیروهای امدادی چادرهایی را در نزدیکی مرز برپا کرده اند.

عمده این اوکراینی ها از پیش از آغاز جنگ داخلی در مزارع کار می کرده اند و اکنون نیز برای خرید و فروش موادغذایی در این دو منطقه جداشده تردد می کنند. از سویی دیگر بهای کالاها در منطقه تحت تصرف جدایی طلبان چیزی در حدود سه برابر شهرهای در کنترل دولت مرکزی است.

دلیل دیگر این تردد، دیدار اعضای خانواده ها با بستگانشان است. عده ای از سالمندان نیز حقوق مستمری را در مناطق تحت کنترل کی یف دریافت می کنند. چرا که دولت اوکراین سال گذشته پرداخت مستمری ها را در جمهوری خودخوانده «خلق دونتسک» متوقف کرده است.

زنی که خانه اش به دلیل اصابت خمپاره آسیب دیده است می گوید: «ما گوجه فرنگی و خیار می کاشتیم و از محل فروش آن در لوهانسک تامین معاش می کردیم. بیشتر محصولاتمان را در لوهانسک می فروختیم. اکنون دیگر نمی توانیم این کار را انجام دهیم و چیزی بفروشیم بنابراین به خانه دخترمان نقل مکان کرده ایم.»

استانیتسا در لوهانسک در جنگ با جدایی طلبان هوادار روسیه به شدت آسیب دید و آثار تخریب ساختمان ها همچنان پابرجاست. سازمان های بین المللی و دولت اوکراین برنامه ای را برای این بازسازی در برخی از مناطق جنگ زده آغاز کرده اند با این حال شهرهای کوچکی مثل استانیتسا هنوز هم می تواند هدف اصابت خمپاره باشد.

جف ویلکینسون، از مسوولان ارشد کمیساریای عالی پناهندگان در شرق اوکراین می گوید: «ما در وهله نخست طرح هایی آزمایشی را در شهر لیسیچانسک آغاز کرده ایم زیرا خانه هایی بودند که در منطقه سابق درگیری واقع شده بودند بنابراین شرایط، طرح ها آنجا آغاز شد. امسال احتمالا منطقه سابق درگیری برای بازسازی اولویت خواهد داشت و تاوقتی که این طرح به محدوده مرزی برسد، فقط موضوع زمان مطرح است.»

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد برای تعمیر ساختمان هایی که آسیب زیادی ندیده اند امکاناتی را فراهم کرده است ولی تا زمانی که خانه ها و ساختمان های ویران شده بازسازی نشود به نظر نمی رسد بهبود چندانی حاصل شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چند درصد از اوکراینی‌ها در قبال اعطای امتیازات ارضی به روسیه خواهان پایان جنگ هستند؟

چرا روسیه در حمله به شهرهای اوکراین از بمب‌های قدیمی ارتقا یافته استفاده می‌کند؟

جدال میراژها با سوخوها؛ آیا جنگنده‌های فرانسه به سلطه هوایی روسیه در آسمان اوکراین پایان می‌دهند؟