Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

استانداری تهران: بخشی از نوزاد فروشی‌ها در تهران سازمان یافته است

استانداری تهران: بخشی از نوزاد فروشی‌ها در تهران سازمان یافته است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

یک مقام استانداری تهران می‌گوید، بخشی از نوزاد فروشی‌ها در تهران به طور سازمان‌ یافته در کشور انجام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، سیاوش شهریور، مدیر کل اموراجتماعی و فرهنگی استانداری تهران با بیان اینکه در خصوص فروش نوزاد افراط و تفریط هایی صورت گرفته است گفت: عده‌ای می‌گویند خبری در تهران نیست و عده‌ای هم بر این باورند این موضوع فراوانی قابل توجهی در برخی از محلات دارد. اما واقعیت این است برخی از خانم‌هایی که معتاد متجاهر یا کارگر جنسی محسوب می‌شوند باردار می‌شوند و چون سرپرست و بیمه ندارند، گاهی نوزادشان را می‌فروشند.

وی افزود: در محله هرندی تهران، غربتی‌هایی هستند که از قدیم در آنجا ساکن هستند و تعداد زیادی بچه به دنیا می‌آورند یا اصلا تولید می کنند. این افراد نیز اقدام به فروش بچه‌های خود می‌کنند اما تعداد آنها چندان زیاد نیست.

به گفته این مقام مسئول در استانداری تهران، حدود ۸۰ درصد از این زنان و تعداد قابل توجهی از فرزندان‌شان، مبتلا به ویروس «اچ ای وی» هستند که دولت آنها را زیر پوشش نمی‌گیرد.

آقای شهریور در پاسخ به این سوال که آیا آمار دقیقی در خصوص تعداد نوزادان فروخته شده و میانگین قیمت آنها وجود دارد گفت: در حوزه اجتماعی نباید دنبال آمار قطعی باشیم. اطلاعات ما بر اساس تخمین است. در خصوص قیمت نیز نمی‌توانم رقمی را اعلام کنم. هر کس ممکن است یک قیمتی را اعلام کند. بعضی از خانواده‌ها ممکن است برای خرید نوزارد قیمت گزافی را پرداخت کنند.

به گفته وی فرایند طولانی واگذاری کودک از سوی بهزیستی به خانواده‌ها یکی از عواملی است که به موضوع فروش نوزاد دامن زده است. اگرچه در حال حاضر استانداری، بهزیستی و به طور کلی دولت در تلاش است تا در آینده نزدیک این سیکل را کوتاه کند تا کسی نتواند از دروازه‌های غیر قانونی و قاچاق انسان به بچه برسد.

مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران در پایان گفت: سعی کردیم تا آنجا که می‌توانیم فروش نوزاد را به عنوان کار غیرانسانی، غیراخلاقی، غیرقانونی و غیرشرعی کنترل کنیم.

اظهارات این مقام استانداری در حالی است که چندی قبل خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گزارش داد که در اطراف برخی بیمارستان‌های جنوب تهران، نوزادان بین صد تا دویست هزار تومان خرید و فروش می‌شوند. فاطمه دانشور، رئیس «کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران» نیز ضمن تایید این خبر گفته بود نوزادانی که خرید و فروش می‌شوند بیماری‌های مختلفی دارند و بیشتر از زنانی هستند که بدون ازدواج باردار می‌شوند. خانم دانشور همچنین گفته بود در حال حاضر هر روز یک کودک در تهران به فروش می‌رسد. در همان زمان حسین ساجدی نیا، رییس پلیس تهران با اعلام اینکه بحث فروش نوزادان قابل پیگیری است گفته بود اگر خانم دانشور آمار یا اطلاعاتی از قاچاق نوزادان دارند، آن را به پلیس ارائه دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بیانیه سه کشور اروپایی در محکومیت گام‌‌های هسته‌ای ایران؛ تهران بیانیه گروه ۷ را «مغرضانه» خواند

ایران در حال گسترش ظرفیت غنی سازی خود در واکنش به قطعنامه شورای حکام است

نگاهی به ۶ «سرباز نظام»؛ دوئل اصول‌گرایانه قالیباف و جلیلی یا اصلاح‌طلبی پزشکیان؟