تظاهرات و اعتصاب عمومی در یونان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تظاهرات و اعتصاب عمومی در یونان

تظاهرات حدود ۵۰ هزار شهروند یونانی، روز پنجشنبه در آتن به خشونت گرائید و پلیس آتن برای متفرق کردن تظاهرکنندگان به گاز اشک آور متوسل شد. این تظاهرات، همزمان با اعتصاب عمومی و در اعتراض به اصلاحات جدید دولت یونان در زمینه تامین اجتماعی برگزار شد.

دولت یونان در چارچوب توافق انجام شده با وام دهندگان به این کشور و در راستای تامین نظر آنها دست به اصلاحات جدید زده است.

یکی از تظاهرکنندگان می گوید: «من ۳۵ سال است که هزینه تامین اجتماعی ام را پرداخت می کنم اما اکنون نمی دانم که حقوق بازنشستگی دریافت خواهم کرد یا خیر و حالا باید سه برابر بیشتر از آنچه تاکنون می پرداختم، هزینه بپردازم.»

یکی دیگر از معترضان می گوید: «طرح تامین اجتماعی جدید بدتر از طرح قبلی است.»

یک تظاهرکننده یونانی دیگر می گوید: «این تظاهرات پیامی علیه یک توافق برنامه مالی دیگر و لایحه تامین اجتماعی جدید و مهمتر از همه بر ضد چیزهایی است که این کشور را تخریب می کنند.»

بزرگترین اتحادیه های کارگری و کارمندی بخش های دولتی و خصوصی یونان خواستار اعتصاب عمومی شده بودند. تظاهرات و اعتصاب روز پنجشنبه فشارها را بر حزب حاکم سیریزا افزایش می دهد. این حزب اکنون تنها با اختلاف سه کرسی اکثریت را در پارلمان یونان در اختیار دارد.

استاماتیس گیانیسیس، خبرنگار یورونیوز در آتن می گوید: «این بزرگترین تظاهرات از زمان به قدرت رسیدن حزب سیریزا در یک سال پیش است. این تظاهرات فرصتی نادر برای کارمندان و کارگران بود تا به طور مشترک صدای اعتراض خودشان را در مورد سیاست های ریاضتی که به شکل هزینه های بیشتر تامین اجتماعی و حقوق و حق بازنشستگی کمتر ظاهر شده است، به گوش دیگران برسانند.»