مدرن اکسپرس به بندر بیلبائو رسید

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مدرن اکسپرس به بندر بیلبائو رسید

کشتی باربری مدرن اکسپرس که از هفتۀ گذشته در اقیانوس اطلس به پهلو افتاده بود، سرانجام روز چهارشنبه به بندر بیلبائو در شمال اسپانیا انتقال یافت. به دلیل وزن سنگین و طول ۱۶۴ متری این کشتی، کار انتقال آن به بندر بیلبائو توسط چند یدک کش و به کندی صورت گرفت.

تلاش نیروی دریایی فرانسه و اسپانیا برای سرپا کردن این کشتی که با بیش از ۳۶۰۰ تن الوار و ماشین آلات در جنوب غربی فرانسه به پهلو افتاده بود، طی روزهای گذشته موفق نبود.

انتقال مدرن اکسپرس به بندر بیلبائو از روز دوشنبه آغاز شد و سرانجام این کشتی پس از ساعت ها و با پشت سر گذاشتن هشت مایل دریایی و آنهم با سرعتی معادل چهار و نیم کیلومتر در ساعت به این بندر رسد.

قرار است یک تیم متخصص از شرکت حوادث دریانوردی «اسمیت سلویج» به زودی بررسی های لازم برای امکان سرپا کردن این کشتی در بندر بیلبائو را آغاز کند.

کشتی مدرن اکسپرس از گابن به راه افتاده بود و قرار بود بار خود را در بندر لوهاور در شمال فرانسه تخلیه کند اما به گفتۀ منابع نیروی دریای فرانسه و اسپانیا، بر اثر طوفان در دریا و جابجا شدن محموله های آن به پهلو افتاد. تمامی ۲۲ خدمۀ این کشتی باربری که اهل فیلیپین بودند روز حادثه توسط نیروی دریایی اسپانیا از مدرن اکسپرس تخلیه شده بودند.

احتمال نشت بیش از ۳۰۰ تن سوخت دیزل این کشتی در سواحل اسپانیا و فرانسه نگرانی هایی را بوجود آورده بود اما به گفتۀ مسئولان دریایی فرانسه این کشتی بدون نشت سوخت آن در دریا به بندر بیلبائو رسیده است.