مشاهده اولین مورد آلودگی به زیکا از طریق تماس جنسی در آمریکا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مشاهده اولین مورد آلودگی به زیکا از طریق تماس جنسی در آمریکا

مقامات بهداشتی ایالات متحده آمریکا از مشاهده اولین مورد از انتقال ویروس زیکا از طریق تماس جنسی خبر دادند. مسئولان در ایالت تگزاس می گویند ویروس در بدن فردی مشاهده شده که به خارج از آمریکا سفر نکرده اما با فردی آلوده به زیکا که پیش از این در ونزوئلا بوده، رابطه جنسی داشته است.

زاکاری تامپسون، مدیر مرکز بهداشت و خدمات انسانی شهر دالاس در ایالت تگزاس می گوید: «اکنون ما درباره “انتقال جنسی” ویروس زیکا سخن می گوییم. این موضوع نگران کننده است زیرا مردمی که به کشورهای آمریکای لاتین سفر می کنند و رابطه جنسی بدون تدابیر محافظتی دارند، می توانند این ویروس را با خود منتقل و دیگران را آلوده کنند، بویژه آنکه در هشتاد درصد از افرادی که این بیماری در آنها تشخیص داده شده، هیچ نشانی مبنی بر داشتن این بیماری دیده نمی شده و این یک چالش است. بنابراین افرادی که هیچگونه علائم مربوط به این بیماری را ندارند، می توانند ناقل این ویروس باشند.»

تاکنون موارد آلودگی به ویروس زیکا در ۲۳ کشور قاره آمریکا دیده شده است. در کشور هندوراس در آمریکای مرکزی بیشترین میزان آلودگی به زیکا مشاهده شده است. تایید آلودگی ۶۰۰ نفر به این ویروس در هندوراس باعث شد که دولت وضعیت هشدار اعلام و ضدعفونی خانه ها و خیابانها را آغاز کند.

قرار است روز چهارشنبه وزیران بهداشت کشورهای آمریکای لاتین در اوروگوئه نشستی اضطراری برگزار کنند تا در آستانه برگزاری کارناوالها، درباره تهدیدات بهداشتی که مردم با آن روبرو خواهند بود، گفتگو کنند.

همزمان با این اقدامات، تلاش برای یافتن آنتی ویروسی برای زیکا بویژه در کشور فرانسه ادامه دارد.