Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مسعود بارزانی خواستار برگزاری همه پرسی برای استقلال کردستان عراق شد

مسعود بارزانی خواستار برگزاری همه پرسی برای استقلال کردستان عراق شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق خواستار مراجعه به آرای عمومی برای استقلال کردستان از حکومت مرکزی عراق شد.

بر اساس یک بیانیه مطبوعاتی که روز چهارشنبه منتشر شد، آقای بارزانی تاکید کرده که زمان آن فرا رسیده است که مردم کردستان عراق تصمیم خود را راجع به آینده بگیرند و نظر خود را درباره استقلال از عراق و تشکیل یک دولت، با برگزاری یک رفراندوم اعلام کنند. با این حال در این بیانیه آمده است که چنین رفراندومی لزوما به تشکیل فوری یک دولت (کرد) نخواهد انجامید.

اقلیم کردستان عراق به ویژه در ماه‌های گذشته با چالش‌های مالی و سیاسی گسترده‌ای مواجه بوده است. دوره ریاست آقای بارزانی بر اقلیم در ماه اوت (مرداد) سال ۲۰۱۵ به پایان رسیده و ادامه حکومت وی انتقاد بخشی از نیروهای سیاسی مخالف را برانگیخته است. به علاوه شکل روابط مسعود بارزانی و حزب دموکرات عراق با دولت اردوغان و نحوه مبارزه با داعش، انتقاد بسیاری از احزاب فعال در مناطق کردنشین عراق، ایران، ترکیه و سوریه را در پی داشته است. از سوی دیگر، سقوط قیمت نفت و عدم پرداخت به موقع حقوق کارمندان و کارگران، موجب نارضایتی شهروندان شده و به سازماندهی و اجرای یک رشته اعتصاب گسترده، به ویژه در جنوب کردستان عراق منجر شد.

مساله استقلال کردستان عراق و تشکیل یک دولت مستقل کردی، پس از شکست و عقب نشینی گسترده ارتش عراق در روزهای نخست هجوم داعش به این کشور، بار دیگر به بحثی زنده و جدی در اقلیم تبدیل شد. با این حال پیشروی‌های برق آسای داعش در سنجار (شنگال) و ناتوانی دولت اقلیم کردستان در حفظ این منطقه، بار دیگر این بحث را به حاشیه راند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخستین رمان آمریکایی چه نام دارد و نوشته کیست؟

سالروز استقلال اسرائيل و آوارگی فلسطینیان؛ «امید به بازگشت به امید به زنده ماندن بدل شده است»

رئیس سابق دولت خودمختار کاتالونیای اسپانیا: در آستانه بازپس‌گیری کنترل منطقه هستیم