دولت سوریه با حضور مخالفان مسلح بشار اسد در گفتگوهای ژنو موافقت کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دولت سوریه با حضور مخالفان مسلح بشار اسد در گفتگوهای ژنو موافقت کرد

دولت روسیه موافقت کرد که دو گروه اصلی مخالفان مسلح دولت سوریه، در مذاکرات صلح ژنو مشارکت کنند.

سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در ابوظبی تاکید کرد که حضور این دو گروه در نشست صلح برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه به معنی این نیست که روسیه آنها را به رسمیت می شناسد و آنها را «تروریست» نمی داند.

آقای لاوروف در نشست خبری مشترک با وزیر امور خارجه امارات متحده عربی گفت: «حضور مخالفان دولت سوریه در گفتگوهای صلح به این معنی نیست که گروه های جیش الاسلام و احرار الشام از طرف ما یا از طرف همکاران آمریکایی ما به عنوان شرکای مذاکرات در موافقتنامه وین به رسمیت شناخته شده اند.»

بشار جعفری، که سرپرستی هیات نمایندگی دولت سوریه را در ژنو به عهده دارد وارد ژنو شده است و با استفانو دی میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در بحران سوریه گفتگو کرد.

مذاکرات بین نمایندگان دولت و نمایندگان مخالفان دولت سوریه در ژنو به طور غیر مستقیم برگزار می شود. به این صورت که آنها در اتاقهای خود، به طور جداگانه با نمایندگان سازمان ملل که نقش میانجی را دارند گفتگو می کنند.

اعضای گروه موسوم به «کمیته عالی مذاکرات» که به عنوان نماینده مخالفان دولت سوریه در مذاکرات ژنو حاضر است نتیجه گفتگوها با استفانو دی مسیتورا را مثبت خوانده است. این گروه قبلا برای حضور در مذاکرات پیش شرط تعیین کرده بود.