Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

انتقاد شدید رفسنجانی از رد صلاحیت ها: شما صلاحیت خود را از کجا آورده اید؟

انتقاد شدید رفسنجانی از رد صلاحیت ها: شما صلاحیت خود را از کجا آورده اید؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو مجلس خبرگان، روز دوشنبه ۱۲ بهمن ماه، رد صلاحیت گسترده کاندیداهای دو انتخابات مجلس شورا و مجلس خبرگان توسط شورای نگهبان را به شدت مورد انتقاد قرار داد و گفت اگر ما بخواهیم شرایطی را تحمیل کنیم وضعیت به گونه‌ای دیگر پیش خواهد رفت.

آقای رفسنجانی که به مناسبت دهه فجر و سالگرد ورود آیت الله خمینی به ایران در سال ۱۳۵۷، در ترمینال شماره یک فرودگاه مهرآباد سخن می گفت، به رد صلاحیت سید حسن خمینی برای شرکت در انتخابات مجلس خبرگان اشاره کرد و گفت: «صلاحیت شخصیتی که اشبه به جدش امام خمینی است را قبول نمی‌کنید؛ شما صلاحیت خود را از کجا آورده‌اید؟ چه کسی به شما اجازه داده است که قضاوت کنید؟ چه کسی به شما اجازه داد که یکجا بنشینید و داوری کنید؟ برای مجلس و دولت و جاهای دیگر و اختیارات را در دست بگیرید؟ چه کسی اجازه داد که اسلحه برای شما باشد و تریبون‌ها برای شما باشد؟ چه کسی اجازه داد که تربیون‌های نماز برای شما باشد و صداوسیما برای شما باشد؟ چه کسی به شما این‌ها را داد؟ اگر امام خمینی و نهضت ایشان و اراده عمومی مردم نبود هیچ‌کدام از این‌ها نبودند.»

تعداد کاندیداهای انتخابات دوره پنجم مجلس خبرگان حدود ۸۰۰ نفر بود که شورای نگهبان صلاحیت تنها ۱۶۶ نفر از آنها را تایید کرد. یعنی با توجه به تعداد نمایندگان این مجلس که ۸۸ نفر است، برخی حوزه های انتخاباتی تنها یک نفر کاندیدا خواهند داشت. از حدود ۱۲ هزار کاندیدای مجلس شورا نیز نزدیک به ۶۰ درصد آنها رد صلاحیت شده و یا صلاحیت شان احراز نشده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن اشاره به تعداد کاندیداها و عدم احراز صلاحیت بیش از نیمی از آنها توسط هیات های نظارت شورای نگهبان گفت: «قبول دارم که نمی‌شود ۱۲ هزار نفر برای مجلس ثبت‌نام کنند و همه با هم در انتخابات به رقابت بپردازند اما راهش این است که پیش از انتخابات قانونی بگذاریم و بگوییم کسانی که می‌خواهند نامزد شوند باید یک‌سری شرایط از جمله تعدادی امضا از برخی علما و مردم داشته باشند و برخی از متخصصین صلاحیت آن‌ها را تایید کنند. نباید بگذاریم ثبت‌نام کنند و اصلاً فرصت برای بررسی پرونده‌شان نداشته باشیم و پرونده آن‌ها را بررسی نکنیم و در نهایت به آن‌ها بگوییم که صلاحیت شما احراز نشده است. این راه و شیوه درستی نیست.»

هاشمی رفسنجانی ضمن تاکید بر اینکه در انتخابات «بندهای بی‌خودی جلوی مردم می‌بندیم» به اهمیت واگذاری انتخاب به خود مردم اشاره کرد و گفت: «افکار عمومی کمتر از ما اشتباه می‌کنند و چنانچه اشتباه هم کنند خود به زودی می‌فهمند و جبران می‌کنند.»

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به سفر حسن روحانی به ایتالیا و فرانسه نیز اشاره کرد و منتقدان این سفر و قراردادهای اقتصادی حاصل از آن را ناآگاه خواند و گفت: «امروز اقلیتی که همواره مزاحم بوده و هستند با وجود اینکه سفر رئیس‌جمهور به کشورهای اروپایی دستاوردهای بزرگی به همراه داشته، در حال سمپاشی هستند و می‌گویند برجام نتیجه داد اما برای پاریس. آنها نمی‌دانند که قرارداد چیست چرا که اگر بدانند نباید این حرف‌ها را به زبان بیاورند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران در حال گسترش ظرفیت غنی سازی خود در واکنش به قطعنامه شورای حکام است

نگاهی به ۶ «سرباز نظام»؛ دوئل اصول‌گرایانه قالیباف و جلیلی یا اصلاح‌طلبی پزشکیان؟

شش نامزد مورد تائید نظام برای انتخابات ریاست جمهوری؛ لاریجانی و احمدی‌نژاد بار دیگر رد صلاحیت شدند