Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آغاز رای گیری درون حزبی در آمریکا؛ ایالت اول آیووا

آغاز رای گیری درون حزبی در آمریکا؛ ایالت اول آیووا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

همه چشم ها به ایالت آیووا دوخته شده است تا در نخستین رای گیری درون حزبی روز دوشنبه کاندیدای جمهوریخواهان و دموکرات ها برای انتخابات ریاست جمهوری

آگهی

همه چشم ها به ایالت آیووا دوخته شده است تا در نخستین رای گیری درون حزبی روز دوشنبه کاندیدای جمهوریخواهان و دموکرات ها برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در این ایالت مشخص شوند.

بر اساس آخرین نظرسنجی ها دونالد ترامپ میلیارد جنجال برانگیزی که نظراتش درباره مسلمانان و لاتین تبارها با جنجال همراه بوده است، در این ایالت پیشتاز است. ترامپ در حالی از مخالفان سرسخت مهاجرت است که همسرش ملانیا، مدل سابق از اسلوونی بتازگی و در سال ۲۰۰۶ تابعیت آمریکا را گرفته است.

ترامپ در سخنانی در کارزار انتخاباتی روز یک شنبه خود با اشاره به تد کروز دیگر کاندیدای جمهوریخواه گفت: «بزرگترین مشکل او کانادایی بودن است. او در کانادا متولد شده و همانطور که خیلی از مردم هم گفته اند او نمی تواند برای انتخابات کاندیدا شود. برای من این موضوع مشکل بزرگی است زیرا اگر او بعنوان کاندیدا انتخاب بشود بر اساس نظر بسیاری از مردم احتمال دارد که نتواند در این کارزار موفق شود.»

تد کروز سناتور ایالت تگزاس دیگر کاندیدای اردوی جمهوریخواهان است که بر اساس نظرسنجی ها بعد از دونالد ترامپ در جایگاه دوم ایستاده است. او کاندیدای مورد علاقه جنبش محافظه کار تی پارتی است و جذابیت زیادی برای جامعه مذهبی آیووا دارد.

در میان دموکرات ها و بر اساس نظرسنجی ها هیلاری کلینتون پیشتاز است و بر اساس نظرسنجی ها از سناتور برنی ساندرز جلوتر است. از میان دموکرات ها ۳ نفر نامزد شده اند.

هیلاری کلینتون در کمپین انتخاباتی خود گفت: «شما نه تنها رئیس جمهوری آینده بلکه فرمانده کل را انتخاب می کنید. من وقت زیادی را در اتاق وضعیت کاخ سفید همراه باراک اوباما گذراندم برای اینکه رئیس جمهوری باید بهمراه نزدیکترین مشاورانش درباره مسائل تصمیم می گرفت. من بخوبی می دانم که یک وضعیت سخت که یک رئیس جمهوری باید با آن روبرو شود چه وضعیتی است و من برای این وضعیت ها آماده ام تا امنیت شما را فراهم کنم و کشورمان را قدرتمند نگه داریم.»

دیگر کاندیدای دموکرات ها سناتور برنی سندرز چپ گراست که توجه بسیاری از جوانان و دانشجویان را جلب کرده است. رقابت او با خانم کلینتون در ایالت آیووا بسیار نزدیک است. او وعده کاهش اختلاف شدید طبقاتی و کمک به فقرا و افزایش مالیات ثروتمندان را داده است و در مورد ایران از امکان بهبود روابط سخن گفته است.

از نظر تحلیل گران پیروزی در ایالت آیووا می تواند کلیدی برای پیروزی کاندیداهای پیروز در ایالت های دیگر باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایالت آیووا، آغازگر انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری در آمریکا

آیووا، نقطه شروع رقابت برای ورود به کاخ سفید

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا؛ چه کسی معاون کامالا هریس می‌شود؟