Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

شکل گیری محور راستگرای لهستان-مجارستان

شکل گیری محور راستگرای لهستان-مجارستان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تحلیلی دولت محافظه کار لهستان پس از سه ماه روی کار آمدن با چالشهایی از سوی مخالفان روبروست. تظاهرات هزاران لهستانی در روز شنبه ۲۳ ژانویه در

آگهی

گزارش تحلیلی

دولت محافظه کار لهستان پس از سه ماه روی کار آمدن با چالشهایی از سوی مخالفان روبروست. تظاهرات هزاران لهستانی در روز شنبه ۲۳ ژانویه در ورشو و دهها شهر دیگر، بزرگترین گردهمآیی مخالفان علیه سیاستهای دولت دست راستی بیتا زیدلو به شمار می آید.

این تظاهرات گسترده در حالی روی داد که کمیسیون اروپا چهارشنبه ۱۳ ژانویه اعلام کرده بود درباره دموکراتیک بودن قوانین دولت لهستان تحقیق می کند.

در همین حال نخست وزیر لهستان سه شنبه ۱۹ ژانویه در جلسه عمومی پارلمان اروپا حاضر شد تا از قانونی بودن سیاست های دولتش دفاع کند. در این جلسه سخنان وی از سوی گروههای راست افراطی مورد تایید و تشویق قرار گرفت.

سخنگوی رییس جمهوری لهستان با ابراز امیدواری از متوقف شدن تحقیقات کمیسیون اروپا گفته است: «ما یک چالش آشکار با کمیسیون اروپا داریم. دولت لهستان برای گفتگو آمادگی دارد. دولت می خواهد تا درباره تمامی موارد مورد اختلاف با کمیسیون اروپا که آنها را به درستی متوجه نشده گفتگو کند.»

در هفته های گذشته پارلمان این کشور که اکثریت آن در دست حزب حاکم است قوانینی را درباره انتخاب قضات دادگاه قانون اساسی و ریاست رادیو و تلویزیون ملی این کشور به تصویب رساند.

برنامه دولت برای دسترسی دستگاههای اطلاعاتی و نیروهای امنیتی به محتوای پیامها و داده های اینترنتی افراد بدون نیاز به اجازه قاضی یکی دیگر از موارد مورد اعتراض گردهمآیی روز شنبه در لهستان بود.

یاروسلاو کازینسکی رهبر حزب حاکم «قانون و عدالت» گرچه هیچ مسئولیت اجرایی در دولت ندارد ولی در پشت پرده از نفوذ بالایی برخوردار است. او گفته است که الگوی وی ویکتور اوربان نخست وزیر راستگرای مجارستان است. ویکتور اوربان در کشور خود از سوی مدافعان دموکراسی مورد انتقاد قرار دارد.

گابور کوواچ خبرنگار یورونیوز در ورشو می گوید: «تحلیلگران هرچه بیشتر بر وجود محور لهستان-مجارستان در اروپا با هدف مقابله با بروکسل تاکید دارند. نشان دادن مشخصه این محور دشوار نیست. وزیر امور خارجه لهستان به تازگی گفته کشورش نیازی به چند فرهنگی اروپا که به دوچرخه سواران و گیاه خواران طرفدار انرژی تجدید پذیر خلاصه می شود نیازی ندارد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نرمش بروکسل در برابر ورشو؛ روند لغو اجرای ماده ۷ معاهده اتحادیه اروپا علیه لهستان آغاز شد

اتحادیه اروپا روند آزادسازی میلیاردها یورو از بودجه تخصیص‌یافته به لهستان را آغاز کرد

اتحادیه اروپا ۱۳۷ میلیارد بودجه مسدود شده لهستان را آزاد می‌کند