اختلاف روسیه و ترکیه در مورد شرکت کنندگان در مذاکرات صلح سوریه

اختلاف روسیه و ترکیه در مورد شرکت کنندگان در مذاکرات صلح سوریه
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سازمان ملل متحد روز سه شنبه در بیانیه ای از دولت سوریه و نیروهای مخالف دولت این کشور برای شرکت در مذاکرات صلح روز جمعه در ژنو دعوت کرد. در این بیانیه

سازمان ملل متحد روز سه شنبه در بیانیه ای از دولت سوریه و نیروهای مخالف دولت این کشور برای شرکت در مذاکرات صلح روز جمعه در ژنو دعوت کرد. در این بیانیه اما اشاره ای به نام گروه های دعوت شده به این مذاکرات نشده است.

آگهی

این در حالی است که سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز سه شنبه بر شرکت تمام گروه های مخالف سوری در مذاکرات صلح تاکید کرد.

وزیر خارجه روسیه گفت: «آنطور که من درک کردم برخی از اعضای گروه حمایت بین المللی از سوریه اصرار دارند تنها گروه هایی که سال گذشته در ریاض ملاقات کردند، می توانند مخالفان را نمایندگی کنند و تمام گروه های دیگر باید کنار گذاشته شوند. این امر نقض بارز و آشکار قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت است.»

در مقابل، ترکیه مخالفت خود را با شرکت برخی از احزاب کرد سوریه در مذاکرات صلح اعلام کرده است.

احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه در جمع نمایندگان پارلمان این کشور از حزب عدالت و توسعه گفت: «این غیرقابل پذیرش است که به یک سازمان تروریستی اجازه داده شود که به گروه های مخالف بپیوندد و در مذاکرات شرکت کند. آنها نمی توانند در کنار گروه های مخالفی که آبرومندانه در نبرد با رژیم به سر می برند، قرار گیرند. اگر کسی می خواهد حزب اتحاد دموکراتیک سوریه را پشت میز مذاکرات ببیند باید بداند که جای آنها در کنار رژیم سوریه است.»

نخست وزیر ترکیه با این حال تاکید کرد که کشورش مخالف حضور کردها در مذاکرات صلح نیست اما با حضور حزب «اتحاد دموکراتیک سوریه» و «یگان های مدافع خلق» در مذاکرات مخالف است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

در بحبوحه تنش‌های دیپلماتیک، هند صدور ویزا برای کانادایی‌ها را به حالت تعلیق درآورد

دست‌کم ۱۸ امدادگر یک سازمان غیردولتی سوئیسی در افغانستان بازداشت شدند

ممنوعیت ورود هیئت پارلمانی اروپا به تونس؛ بروکسل توافقنامه مهاجرتی را تعلیق می‌کند؟