تنش لفظی بین نخست وزیر اسرائیل و دبیرکل سازمان ملل متحد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تنش لفظی بین نخست وزیر اسرائیل و دبیرکل سازمان ملل متحد

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد روز سه شنبه شهرک سازی های اسرائیل را «اقداماتی تحریک آمیز» خواند. به گفته دبیر کل سازمان ملل متحد شهرک سازی ها سوالاتی جدی در مورد تعهد اسرائیل به راه حل دو کشور در مناقشه با فلسطینیان پدید آورده است.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: «فعالیتهای ادامه دار در زمینه شهرک سازی بی حرمتی به مردم فلسطین و جامعه بین الملل است. من امروز عمیقا از دریافت گزارشهایی که بنابر آن دولت اسرائیل با ساخت ۱۵۰ خانه جدید در شهرک های غیرقانونی و اراضی اشغال شده کرانه باختری موافقت کرده است، آزرده خاطر شدم.»

این سخنان دبیرکل سازمان ملل متحد خشم نخست وزیر اسرائیل را برانگیخت.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در واکنش به این سخنان گفت: «سخنان دبیرکل سازمان ملل متحد تنها تروریسم را تقویت می کند. توجیهی برای تروریسم وجود ندارد. قاتلان فلسطینی خواهان ایجاد کشوری نیستند، آنها خواهان تخریب کشوری دیگر هستند و این را علنا اعلام می کنند. سازمان ملل متحد مدتها پیش بی طرفی و قدرت اخلاقی خود را از دست داده است و این سخنان دبیرکل به بهبود وضع این سازمان نمی انجامد.»

تنش لفظی بین مقامات ارشد اسرائیل و سازمان ملل متحد در حالی رخ می دهد که اسرائیل گزارشهای مبنی بر تصاحب ۱۵۰ هکتار از زمینهای حاصلخیز کرانه باختری را تائید کرده است.

بنا به گفته دولت اسرائیل در حال حاضر حدود ۵۵۰ هزار شهرک نشین یهودی در کرانه باختری و شرق بیت المقدس زندگی می کنند.