فدریکا موگرینی در ترکیه: کمک مالی ۳ میلیارد یورویی در مدت زمان معقول پرداخت می شود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
فدریکا موگرینی در ترکیه: کمک مالی ۳ میلیارد یورویی در مدت زمان معقول پرداخت می شود

فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به نارضایتی ترکیه در ارتباط با تاخیر این اتحادیه در پرداخت ۳ میلیارد یورو کمک وعده داده شده، به مقامات این کشور اطمینان داد این کمک در «مدت زمان معقولی» پرداخت می شود. گفته شده است که مخالفت ایتالیا باعث مسدود شدن این کمک مالی شده است. ایتالیا خواستار اطمینان از چگونگی صرف این پول توسط ترکیه است.

خانم موگرینی که برای ملاقات با مقامات ترکیه در این کشور به سر می برد در این ارتباط گفت: «این پولی نیست که دولت ترکیه به هر منظوری آنرا خرج کند، این پول اختصاص به پروژه هایی برای پناهجویان دارد و ما در حال انجام کارهای مربوط به آن هستیم. بنابراین این رویکرد دراماتیک (اعتراض به تاخیر پرداخت پول) تا اندازه ای بی اهمیت است زیرا تنها یک ماه قبل این تصمیم گرفته شده و ما در حال انجام کارهای مقدماتی برای هزینه کردن این پول به شیوه ای مناسب هستیم.»

آنکارا و بروکسل در اواخر ماه نوامبر بر سر یک طرح مشترک به توافق رسیدند که ترکیه در ازای دریافت ۳ میلیارد یورو، کنترل بیشتری بر مرزهایش اعمال و از حرکت پناهجویان به سمت اروپا جلوگیری و با قاچاقچیان انسان مبارزه کند.

سازمان بین المللی مهاجرت اعلام کرده است که در سال جاری میلادی و با وجود شرایط بد جوی ناشی از فصل زمستان ۳۶ هزار نفر از راه ترکیه خود را به یونان رسانده اند. پیش از این نیز بیش از ۸۵۰ هزار نفر پناهجو در سال ۲۰۱۵ میلادی از راه ترکیه وارد یونان شده اند.