آدیداس به مشارکت تجاری با فدراسیون دو و میدانی پایان می دهد

Access to the comments نظرها
نگارش از Soroush Alavi
آدیداس به مشارکت تجاری با فدراسیون دو و میدانی پایان می دهد

شرکت آدیداس شراکت تجاری بازرگانی خود با اتحادیه بین المللی فدراسیون های دو و میدانی را متوقف می کند.

براساس گزارش شبکه خبری «بی بی سی» این شرکت آلمانی پس از انتشار گزارش آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ در ماه نوامبر گذشته مبنی بر وجود فساد و دوپینگ در بین ورزشکاران دو و میدانی بویژه ورزشکاران روس تصمیم دارد به قرارداد همکاری خود با این فدراسیون پیش از خاتمه آن پایان بخشد.

در این راستا لامین دیاک، رئیس سابق اتحادیه بین المللی فدراسیون های دو و میدانی و عضو کمیته بین المللی المپیک به اتهام پنهانکاری و دریافت رشوه تحت تعقیب دادگستری فرانسه قرار گرفته است.

پیش از این نیز کمپانی آدیداس مراتب نگرانی خود از رسوایی فساد مالی در فدراسیون بین المللی فوتبال، فیفا را اعلام کرده بود اما به همکاری و شراکت تجاری با این فدراسیون ادامه داده است.

متیو بیزلی، از گروه سرمایه گذاری «هندرسون» لندن می گوید: «فوتبال از نظر تجاری بسیار مهمتر از دو و میدانی است. فوتبال ورزشی است که در همه جای دنیا طرفدار دارد. برای برخی مارکهای بزرگ ارتباط با دنیای فوتبال مترادف با ناتوانی در قطع ارتباط با فیفا علیرغم وجود رسوایی در آن بوده است.»

قرارداد مشارکت تجاری آدیداس و اتحادیه بین المللی فدراسیون های دو و میدانی یازده ساله بوده و در سال ۲۰۰۸ بین طرفین منعقد شده است. ارزش این قرارداد در زمان انعقاد آن ۳۳ میلیون دلار اعلام شده است. آدیداس اعتقاد دارد انتشار گزارشهای رسمی مبنی بر وجود فساد و دوپینگ در فدراسیون های دو و میدانی از موارد فسخ قرارداد محسوب می شود.