مصاحبه یورونیوز با «مارسلو ربلو دو سوسا» پیش از انتخابات ریاست جمهوری پرتغال

مصاحبه یورونیوز با «مارسلو ربلو دو سوسا» پیش از انتخابات ریاست جمهوری پرتغال
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مارسلو ربلو دو سوسا٬ رهبر سابق حزب راست میانه «سوسیال دموکرات» بخت زیادی برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری پرتغال دارد. یورونیوز بخشی از کارزار

آگهی

مارسلو ربلو دو سوسا٬ رهبر سابق حزب راست میانه «سوسیال دموکرات» بخت زیادی برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری پرتغال دارد. یورونیوز بخشی از کارزار انتخاباتی وی را از نزدیک دنبال کرده و با او مصاحبه ای انجام داده است.

یورونیوز: شاهد بودیم که مردم بسیاری با شما در خیابان هم صحبت می شدند. شما به دلیل سابقه کار چندین ساله در تلویزیون به عنوان مفسر سیاسی خیلی مشهور هستید. مردم به شما چه می گویند؟ از چه چیز شکایت دارند؟

مارسلو ربلو دو سوسا: آنها درباره مشکلات مختلفشان با من حرف می زنند. کارمندان از نگرفتن ترفیع و عدم پرداخت به موقع حقوق شاکی هستند. بازنشسته ها از قطع مستمری شان ناخشنود هستند. بیکاران از نبود کار ناخرسندند. مردم شهرهای کوچک در مقایسه خود با مردم شهرهای بزرگ کنار ساحلی از تبعیض گله مند هستند. جوانان بیکارند و مجبور به مهاجرت هستند.

یورونیوز: با توجه به اختیارات رییس جمهوری، در صورت پیروزی برای حل این مشکلات چه برنامه ای دارید؟

*مارسلو ربلو دو سوسا:*باید در نظر داشته باشیم که کشور در حال گذار به مرحله ویژه ای است. هدف پشت سر گذاشتن بحرانهاست. اینکار به سرعت و به صورت یکسان رخ نمی دهد. همه همزمان از بحران رها نمی شوند. دوم اینکه کشور پس از انتخابات پارلمانی دو دسته شد. هر دو طرف، سوسیالیست ها و ائتلاف احزاب راست میانه هر یک به دنبال ایجاد دولت جدید بودند. این باعث یک تنش بزرگ شد. از سوی دیگر ما نمی توانیم بی ثباتی سیاسی داشته باشیم. در گذشته شاهد انتخابات پارلمانی و اکنون انتخابات رییس جمهوری هستیم.

رییس جمهوری باید حلقه اتحاد باشد، همچون پلی باشد و زخمها را شفا دهد. برای این کار او نیازمند نزدیک شدن به مردم، کمک به پارلمان و دولت برای رسیدن به ثبات سیاسی است. به گمانم در وضعیتی مناسبی برای اینکار قرار دارم. چرا؟ نخست برای اینکه همه زندگیم اینکار را انجام دادم. دوم اینکه من در مرکز هستم. چنین وضعیتی اجازه برقراری گفتگو با همه طرفها را ممکن می سازد. من همه عمر توانایی گفتگو را حفظ کرده ام. من یک سیاستمدار راست گرا و عضو حزب سوسیال دموکرات هستم. رابطه خوبی نیز با حزب مردمی دارم. هنگامیکه رهبر اپوزیسیون بودم و سوسیالیست ها دولت اقلیت را در دست داشتند با آنها به توافق رسیدم. با کمونیستها هم به دلیل بازسازی روابط حزبی به توافق رسیدم. این قضیه درباره بلوک چپ نیز صادق بود. این توانایی گفتگو هنگامیکه دچار بی ثباتی هستیم حیاتی است. اگر بار دیگر دچار بی ثباتی شویم، برون رفت از بحرانها سریع نخواهد بود.

یورونیوز: آیا دولت چپ فعلی با رییس جمهوری با گرایشهای راست سازگار است؟

مارسلو ربلو دو سوسا: نخست وزیر از دو کاندیدای چپ حمایت کرده است. سالها پیش شاگردم بود. رابطه خوبی با او داشته ام. بدون آنکه از عقایدم دست بردارم، در صورت پیروزی دولت را مورد تبعیض قرار نخواهم داد. به دنبال ایجاد مشکل و بی ثباتی نخواهم بود. تلاش خواهم کرد حمایت مردمی از دولت، گرچه همانطور که همه می دانیم بسیار پیچیده است، پابرجا باقی بماند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیروزی محافظه‌کاران در انتخابات پارلمانی پرتغال همزمان با موفقیت چشمگیر راست‌گرایان افراطی

رای دهندگان پرتغالی در انتخابات پارلمانی با نتیجه‌ای نامعلوم به پای صندوق‌ می‌روند

چرا سیاست مهاجرتی پرتغال سخاوتمندانه است؟