تعویق انتخابات ریاست جمهوری در هائیتی به دلیل اعتراض مخالفان

تعویق انتخابات ریاست جمهوری در هائیتی به دلیل اعتراض مخالفان
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در پی اعتراضات خشونت آمیز روز جمعه در پورتو پرنس پایتخت هائیتی، دومین دور انتخابات ریاست جمهوری این کشور به تعویق افتاد. پیر لوئیس اوپون رئیس کمیسیون

آگهی

در پی اعتراضات خشونت آمیز روز جمعه در پورتو پرنس پایتخت هائیتی، دومین دور انتخابات ریاست جمهوری این کشور به تعویق افتاد. پیر لوئیس اوپون رئیس کمیسیون انتخابات هائیتی گفت که به دلایل امنیتی انتخابات به تعویق افتاده است.

اعتراضات در پایتخت هائیتی بعد از آن اغاز شد که جود سلستین نامزد حزب مخالف دولت گفت او انتخابات روز یک شنبه ۲۴ ژانویه را بایکوت می کند چرا که در دور اول دولت به نفع حزب حاکم تقلب کرده است.

یکی از معترضان می گوید: «مشکل کشور این است که دولت می خواهد انتخابات را برگزار کند و مردم مخالف آن هستند. انتخابات نمی تواند با یک کاندیدا برگزار شود. ما با نامزد دولت جوونل موئیز موافق نیستیم اما رئیس جمهوری کاری نمی کند، او تنها می خواهد موئیز رئیس جمهور شود.»

اعتراضات ضد دولتی در پایتخت هائیتی با درگیر شدن پلیس و معترضان به خشونت کشیده شد. سلستین کاندیدای حزب مخالف، مهندسی تحصیل کرده سوئیس است که در دور نخست انتخابات در ماه اکتبر در میان ۵۴ کاندیدا در جایگاه دوم ایستاد.

هائیتی کشوری در دریای کارائیب و در همسایگی کوبا، ده میلیون نفر جمعیت دارد و تلاش دارد که بعد از سرنگونی دیکتاتوری خانواده دووالیه که بین سالهای ۱۹۵۷ تا ۱۹۸۶ حکومت کردند و کودتای نظامی متعاقب آن یک دموکراسی پایدار را در کشور بنا کند. آخرین نوسانات سیاسی در این کشور بعد از زلزله شش ساله پیش رخ داد که در جریان آن بیش از ۳۰۰ هزار نفر در این کشور کشته شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر خانواده ایتالیا: حمایت از فلسطینی‌ها راهپیمایی محو خشونت علیه زنان را خراب کرد

نتایج نظر سنجی‌های انتخابات هلند از پیروزی حزب مهاجرستیز و اسلام‌ستیز «برای آزادی» حکایت دارد

با زنان پر نفوذ و نزدیک به رئیس جمهور منتخب آرژانتین آشنا شوید