Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نخست وزیر اسپانیا در تشکیل دولت جدید تردید دارد

نخست وزیر اسپانیا در تشکیل دولت جدید تردید دارد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ماریانو راخوی٬ نخست وزیر اسپانیا موقتا از تشکیل دولت جدید انصراف داد. حزب محافظه کار مردم٬ حزب متبوع او که در انتخابات ماه گذشته با کسب ۱۲۳ کرسی از

آگهی

ماریانو راخوی٬ نخست وزیر اسپانیا موقتا از تشکیل دولت جدید انصراف داد. حزب محافظه کار مردم٬ حزب متبوع او که در انتخابات ماه گذشته با کسب ۱۲۳ کرسی از سایر رقبا پیشی گرفت از دست یافتن به اکثریت مطلق کرسی های پارلمان بازماند و این ناکامی وی را با تردیدهایی روبرو ساخته است.

این تصمیم در حالی اتخاذ می شود که فیلیپه ششم، پادشاه اسپانیا از ماریانو راخوی خواسته بود تا خود را نامزد تشکیل دولت جدید کند.

رهبر حزب مردم اسپانیا از آراء منفی مخالفانش در پارلمان که اکثریت کرسی ها را در اختیار دارند نگران است و اعلام کرده که با حفظ حق نامزدی فعلا دست نگه می دارد تا ببیند اوضاع چطور پیش می رود. او گفت: «من حقم را برای نامزدی در پست نخست وزیری حفظ می کنم اما هنوز برای تشکیل یک دولت حمایت کافی ندارم. از سوی دیگر امروز متوجه شدم که این پیشنهاد (پادشاه) به احزاب دیگری که حامیان بیشتر و مخالفان کمتری از من دارند هم ارايه شده است.»

تردید آقای راخوی پس از آن قوت گرفت که حزب سوسیالیست و حزب ‍پودموس پس از دیدار با پادشاه از تشکیل یک ائتلاف چپ خبر دادند. این دو حزب در مجموع ۱۶۱ کرسی از ۳۵۰ کرسی پارلمان را در اختیار دارند و برای رسیدن به مقصود خود (در اختیار داشتن دست کم ۱۷۶ کرسی) ناگزیراند به احزاب مناطق استقلال طلب باسک و کاتالونیا رو بیاورند که این خود چالش دیگری است.

پادشاه اسپانیا روز جمعه دور تازه دیدارها با رهبران احزاب سیاسی این کشور را پیش از معرفی یکی از آن ها برای تشکیل دولت جدید آغاز کرد. در چارچوب این دیدارها او با پدرو سانچز٬ رهبر حزب سوسیالیست و پابلو ایگلسیاس، رهبر حزب پودموس دیدار کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخست وزیر اسپانیا: انتخابات زودهنگام در روز ۲۸ آوریل برگزار می‌شود

نخست وزیر جدید اسپانیا در مقابل پادشاه سوگند خورد

با رای عدم اعتماد پارلمان اسپانیا، ماریانو راخوی از قدرت برکنار شد