Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تلاش وزیران خارجه آمریکا و روسیه برای از سرگیری مذاکرات صلح سوریه

تلاش وزیران خارجه آمریکا و روسیه برای از سرگیری مذاکرات صلح سوریه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مذاکرات صلح سوریه دوشنبه آینده در ژنو از سر گرفته خواهد شد. با این هدف، جان کری و سرگئی لاوروف، وزیران خارجه دو کشور روسیه و آمریکا روز چهارشنبه در

آگهی

مذاکرات صلح سوریه دوشنبه آینده در ژنو از سر گرفته خواهد شد. با این هدف، جان کری و سرگئی لاوروف، وزیران خارجه دو کشور روسیه و آمریکا روز چهارشنبه در شهر زوریخ سوئیس با یکدیگر ملاقات کردند. آنها در تلاش اند تا رژیم بشار اسد و مخالفان آن را متقاعد کنند بر سر میز مذاکره بنشینند.

دولت بشار اسد برای شرکت در مذاکرات اعلام آمادگی کرده است اما مخالفان، شرکت در این گفتگوها را به توقف بمبارانها و پایان دادن به محاصره مناطق مختلف توسط دولت مرکزی سوریه منوط کرده اند.

وزیر خارجه روسیه روز چهارشنبه گفت: «امیدوارم این مذاکرات در آیندۀ نزدیک آغاز شود؛ یعنی همین ماه. ما بر این موضوع توافق کردیم که با آغاز روند سیاسی مذاکرات، این توانایی را خواهیم داشت که درباره آتش بس نیز صحبت کنیم.»

شورای مخالفان دولت سوریه اعلام کرده است چنانچه روسیه گروههای جدیدی را وارد مذاکرات کند، آنها در این نشست شرکت نخواهند کرد. ریاض حجاب، هماهنگ کننده مخالفان دولت سوریه برای مذاکرات صلح می گوید: «باید فضای روشنی وجود داشته باشد. باید برنامه روشنی برای گفتگو وجود داشته باشد تا بر اساس آن روی گذار سیاسی کار کرد؛ نه اینکه درحالیکه سوری ها از گرسنگی و زیر بمباران می میرند، رفت و صرفا حرف زد و زمان را تلف کرد. چنین وضعیتی قابل پذیرش نیست. روسیه مانع مذاکرات می شود و به این ترتیب مذاکره ای وجود نخواهد داشت.»

در این روز همچنین نشست هفت تن از وزرای دفاع کشورهای عضو ائتلاف بین المللی علیه داعش در پاریس برگزار شد تا با توجه به تشدید حملات تروریستی در کشورهای مختلف جهان، به بازنگری استراتژیها بپردازند.

در راستای حل و فصل بحران سوریه، پیشتر نقشه راهی در وین مطرح و به توافق هفده کشور شرکت کننده، شامل کشورهای قدرتمند و همچنین بازیگران اصلی مناقشه یعنی ایران و عربستان سعودی رسیده بود. بر اساس این نقشه راه، پس از توافق روی آتش بس، دولت گذار تشکیل و ظرف هجده ماه انتخابات برگزار خواهد شد. این طرح هجدهم دسامبر توسط پانزده عضو دائم شورای امنیت به اتفاق آراء به تصویب رسید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نشست صلح اوکراین؛ کدام‌یک از رهبران کشورهای دنیا به سوئیس سفر می‌کنند؟ غایبان اصلی چه افرادی هستند؟

افزایش حملات سایبری در آستانه نشست صلح اوکراین در سوئیس؛ رهبران ۹۰ کشور و سازمان به برن می‌روند

پیش از نشست صلح ژنو؛ خلبانان سوئیس جنگنده‌ها را در بزرگراه فرود آوردند