Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سازمان ملل: در هر ساعت یک نفر در درگیریهای عراق کشته می شود

سازمان ملل: در هر ساعت یک نفر در درگیریهای عراق کشته می شود
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

تازه ترین گزارش سازمان ملل متحد درباره خشونتها در عراق نشان می دهد که در دو سال گذشته در هر ساعت به طور متوسط یک نفر در در جریان درگیریها کشته شده

آگهی

تازه ترین گزارش سازمان ملل متحد درباره خشونتها در عراق نشان می دهد که در دو سال گذشته در هر ساعت به طور متوسط یک نفر در در جریان درگیریها کشته شده است. سازمان ملل متحد گروه داعش را به «اعمال خشونت سازمان یافته» و «گسترده» در عراق متهم کرده است. بر اساس این گزارش شهروندان عادی زیادی در جریان این خشونتها کشته شده اند و گروه داعش بیش از ۳۵۰۰ فرد را که اکثر آنها زن و کودک هستند به عنوان برده به اسارت گرفته است.

محمد علی النصور، مسئول امور خاور میانه و شمال آفریقای «شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد» می گوید: «از ژانویه سال ۲۰۱۴ میلادی تا ماه اکتبر سال گذشته میلادی، یعتی در طول تقریبا دو سال، بیش از هجده هزار نفر بر اثر درگیری کشته شده اند. بیش از سه میلیون نفر از خانه هایشان فرار کرده اند و در داخل کشور آواره شده اند.»

بر اساس این گزارش بیش از ۳۶ هزار نفر در این مدت مجروح شده اند.

در این گزارش، علاوه بر داعش که متهم اصلی در اعمال خشونت معرفی شده است، مواردی از خشونتهای به کارگرفته شده توسط نیروهای دولتی، نیروهای کرد، و شبه نظامیان مخالف داعش هم ثبت شده است.

گزارش اخیر با همکاری «شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد» و بر اساس گفتگو با قربانیان، شاهدان جنایتها، یا افراد آواره شده عراقی تهیه شده است.

فرانچسکو موتا، مدیر «ماموریت یاری رسانی به عراق» در سازمان ملل متحد می گوید: «جنایتها شامل این موارد هستند: پاکسازی نژادی، قتل، آدمربایی، تجاوز و خشونت جنسی، تخریب مکانهای مذهبی و تاریخی، تخریب زیرساختهای ضروری، بهره کشی از هزاران اقلیت در قالب برده های جنسی.»

شهر سنجار یکی از مناطقی است که شاهد شدیدترین خشونتها بوده است. این شهر حدود دو ماه قبل پس از درگیری سنگین بین نیروهای کرد که تحت حمایت نیروی هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا بودند از دست داعش خارج شد.

شهر سنجار سال گذشته به دست داعش افتاد و بسیاری از ساکنان ایزدی آن مجبور به ترک شهر شدند. داعش بسیاری از ساکنان مسیحی شهر را هم کشت. شهر سنجار پیش از حملات داعش محل زندگی مسلمانان عرب، کردها، مسیحیان و ایزدیان بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت عراق: عملیات ارتش تا شکست نهایی داعش ادامه می یابد

شهر رمادی در آستانه سقوط، هزاران عراقی مجبور به ترک خانه هایشان شدند

عراق خواستار پایان ماموریت هیات مساعدت سازمان ملل تا پایان سال ۲۰۲۵ شد