حمله به هتلی در بورکینافاسو و گروگانگیری دست کم ۲۰ کشته بر جای گذاشت

حمله به هتلی در بورکینافاسو و گروگانگیری دست کم ۲۰ کشته بر جای گذاشت
نگارش از Euronews

نیروهای امنیتی بورکینافاسو در عملیاتی در پایتخت این کشور، بیش از سی گروگان را از دست مهاجمان وابسته به القاعده نجات دادند. وزیر رفاه بورکینافاسو نیز

نیروهای امنیتی بورکینافاسو در عملیاتی در پایتخت این کشور، بیش از سی گروگان را از دست مهاجمان وابسته به القاعده نجات دادند.

وزیر رفاه بورکینافاسو نیز در بین گروگان های آزاد شده است.

پس از آنکه مهاجمان مسلح جمعه شب با حمله به رستوران و هتلی مجلل در«اوآگادوگو» پایتخت تعدادی را به گروگان گرفتند٬ نیروهای امنیتی نیز وارد عمل شد. به گفته منابع بیمارستانی در جریان این حمله دست کم ۲۰ نفر کشته و ۱۵ نفر زخمی شده اند.

در بین قربانیان این حادثه اتباعی از کشورهای آمریکا، چین و روسیه نیز دیده می شوند. شاخه القاعده در مغرب اسلامی مسئولیت این حمله را برعهده گرفته است.

حمله به هتل اسپلاندید و کافه رستوران کا‍پوچینو ساعت ۱۹:۴۵ به وقت محلی روی داد. این هتل مجلل در یک منطقه تجاری در پایتخت واقع شده و اقامتگاه اتباع کشورهای غربی و کارکنان سازمان ملل محسوب می شود.

به گفته شاهدان عینی حمله به این هتل پس از انفجار دو خودروی بمب گذاری شده رخ داد. دست کم ۱۲ خودرو در خیابان های اطراف هتل طعمه آتش شده اند. در پی آن تا ساعت ۶ بامداد امروز شنبه مقررات منع رفت و آمد وضع شد.

این حادثه برای روچ مارک کابور٬ رئیس جمهوری بورکینافاسو که در نوامبر گذشته به قدرت رسید چالشی جدی به شمار می رود.

سفارت فرانسه در بورکینافاسو از آنچه روی داده به عنوان «حمله ای تروریستی» یاد کرده و آن را هشداری به اتباع فرانسوی ساکن این کشور خواند. به بیش از ۳۵۰۰ فرانسوی در بورکینافاسو اقامت دارند.

در همین حال نیروهای ویژه فرانسه و آمریکا در بخش هایی از اوآگادوگو مستقر شده اند.

حمله مرگبار اسلامگرایان در پایتخت بورکینافاسو دو ماه پس از آن روی می دهد که هتل رادیسون بلو در باماکو٬ پایتخت مالی هدف حمله مهاجمان مسلح قرار گرفت و در جریان آن بیش از ۲۰ نفر جان باختند.

مطالب مرتبط