داعش یا پ کا کا؛ کدام چالش امنیتی برای ترکیه اولویت دارد؟

داعش یا پ کا کا؛ کدام چالش امنیتی برای ترکیه اولویت دارد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

حمله انتحاری۱۳ژانویه در قلب استانبول هشدار دیگری برای دولت ترکیه است که از تابستان گذشته با دو تهدید مختلف اما به یک اندازه چالش برانگیز روبرو بوده

آگهی

حمله انتحاری۱۳ژانویه در قلب استانبول هشدار دیگری برای دولت ترکیه است که از تابستان گذشته با دو تهدید مختلف اما به یک اندازه چالش برانگیز روبرو بوده است. ترکیه با وجود همه تمهیدات نتوانست جلوی این حمله تروریست ها را بگیرد.

بسیاری در بیرون و درون ترکیه می گویند که آنکارا در خفا، داعش را تحمل می کند؛ چرا که داعش وزنه تعادلی در برابر کردها در شمال سوریه و مقاصد پ کاکا درون مرزهای خود ترکیه است. علتش هم این است که اعمال تروریستی داعش پیش از انفجار میدان سلطان احمد استانبول متوجه گروه هایی بود که از نظر سیاسی با بلوک قدرت اردوغان در تضاد هستند.

با این حال، مخالفان این نظر می گویند که دولت ترکیه، برغم فشار همپیمانانش در ناتو، در برابر تهدید داعش دیر و به کندی وارد عمل شد.

در حمله به شرکت کنندگان در مراسم تبلیغات انتخاباتی حزب دموکراتیک خلقها، حزب طرفدار حقوق اقلیت کرد ترکیه، که قبل از انتخابات سراسری هفتم ژوئن سال گذشته رخ داد، چهار نفر از طرفداران حزب کشته شده و بیش از ۱۰۰ نفر مجروح شدند.

در ۲۰ ژوئیه گذشته هم تروریستهای اسلامگرا، دانشجویان کرد و ترک را که درباره وضعیت مردم کوبانی اطلاع رسانی می کردند، مورد هدف قرار دادند. این حمله نیز ۳۳ کشته و ۱۰۴ زخمی به جا گذاشت.

حمله دیگر در دهم اکتبر بود که اعضای اتحادیه های کارگری و طرفداران صلح که علیه جنگ تظاهرات می کردند و خواهان «حل مساله کرد» بودند، هدف دو بمبگذاری انتحاری قرار گرفتند که بر اثر آن بیش از صد نفر جان خود را از دست دادند.

وقایع دیاربکر و سوروچ دولت ترکیه را متقاعد کرد که زمان مقابله فعال با داعش فرا رسیده است. در ماه ژوئیه گذشته آنکار به ایالات متحده اجازه استفاده از پایگاه هوایی اینجرلیک در جنوب ترکیه را داد.

اما در حالیکه مقامات ترکیه می گویند آماده جنگیدن با همه دشمنان ملت هستند بسیاری از ناظران اعتقاد دارند که ترکیه بیشتر علاقه دارد با یک دشمن بجنگند: پ کاکا.

با نقض آتش بس دو ساله بین دولت و حزب کارگران کردستان در ماه ژوئیه گذشته، درگیری و برخورد در جنوب شرق ترکیه شعله ور شده است.

آخر هفته گذشته یکی از خونین ترین روزها بود: در عملیات امنیتی چهارهفته ای ۳۲ نظامی کرد کشته شدند. پ کا کا هم در یک اقدام تلافی جویانه به یک پایگاه پلیس در استان دیاربکر حمله کرد. انفجار یک خودرو بمبگذاری شده در این محل شش کشته بر جای گذاشت.

در شهرهای جیزره و سیلوپی در نزدیکی مرز ترکیه با عراق و سوریه صدها تن از ساکنان بی پناه شهر مجبور شدند از خانه هایشان فرار کنند.

با تهدیدهای جدی از سوی داعش و پ کا کا، ترکیه بیش از هر چیز نیاز به این دارد که حس وحدت ملی در کشور ایجاد کند. اما سیاست های اقتدارگرایانه ای که دولت ترکیه برای مقابله با تروریسم در پیش گرفته است جز دوقطبی کردن جامعه تأثیر دیگری نداشته است.

برای کنکاش بیشتر درباره دلیل مواضع ترکیه در قبال سوریه و عراق، و عملیات نظامی علیه پ کا کا و داعش، یورونیوز با آتیلا صندیکلی، کارشناس در مرکز اطلاعات و تحقیقات استراتژیک ترکیه مصاحبه ای انجام داده است.

یورونیوز: چگونه ترکیه به نقطه ای رسید که پ کاکا و داعش را جریان تروریستی دانست؟

آتیلا صندیکلی: «تلاش ترکیه برای افزایش نفوذ قدرتش باعث آزردگی قدرتهای جهانی و منطقه ای شد. برخی کشورها سعی کردند تا با ایجاد مشکلاتی به برنامه ها و راهبرد ترکیه آسیب رسانند. آنها می خواستند سیاست منطقه ای ترکیه را ضعیف کنند. برای اینکار آنها جنگ نیابتی را پیش گرفتند. این وضعیت ترکیه را واداشت تا مشکلاتش را بازبینی کند.»

یورونیوز: پیش از اقدامات نظامی، ترکیه چه اقدامهای قانونی انجام می دهد؟ از دید قوانین بین المللی، توجیه این اقدامات چیست؟

آتیلا صندیکلی: «در میان کشورهای درگیر جنگ داخلی سوریه، ترکیه تنها کشوری است که بیشترین مرز را با این کشور در مناطق جنگی دارد. بنابراین پرسش درباره عملیات نظامی ترکیه در آنجا بی معنی است. آیا عملیاتهای نظامی آنها منطبق با قوانین بین المللی است؟ هیچ دولت و یا وضعتی مطابق اصول و قواعد بین المللی در سوریه حکمفرما نیست. ترکیه تلاش می کند تا بر اساس قوانین بین المللی رفتار کند. برای همین نیز تا به امروز ترکیه از فرستادن نیروی زمینی به سوریه خودداری کرده است. ترکیه برای حل بیشتر مشکلات توانایی انجام این کار را دارد. ولی تا زمانیکه توجیه قانونی وجود نداشته باشد، ترکیه به این امر مبادرت نخواهد ورزید. دستکم می توانم بگویم که ترکیه همچون دیگر کشورها از قوانین بین المللی تبعیت می کند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه پس از کشته شدن ۹ سرباز حملات هوایی را علیه شبه‌نظامیان کرد در عراق و سوریه انجام داد

ترکیه به تلافی کشته شدن ۱۲ سرباز حملات خود را علیه گروه‌های کرد سوریه و عراق تشدید کرد

حمله ترکیه به مواضع کردها در شمال سوریه ده‌ها کشته برجای گذاشت