Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

گسترش اقدامات تروریستی داعش در جنوب شرقی آسیا

گسترش اقدامات تروریستی داعش در جنوب شرقی آسیا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اندونزی پیش از این نیز شاهد حملات شبه نظامیان اسلامگرا بوده است، اما حملات هماهنگ صبح پنج شنبه جاکارتا که توسط تیمی از بمب گذاران انتحاری و افراد

آگهی

اندونزی پیش از این نیز شاهد حملات شبه نظامیان اسلامگرا بوده است، اما حملات هماهنگ صبح پنج شنبه جاکارتا که توسط تیمی از بمب گذاران انتحاری و افراد مسلح رخ داد، تاکنون در این کشور بی سابقه بوده است. این حملات یادآور حملات هفت سال پیش بمبئی و حملات ماه نوامبر پاریس است.

پرجمعیت ترین کشور مسلمان جهان بطور بالقوه می تواند بعنوان یکی از مراکز مستحکم برای افراط گرایی داعش در منطقه باشد. تعداد قابل توجهی اندونزیایی تاکنون برای جهاد به سوریه سفر کرده اند تا در صف داعش بجنگند. با این حال بسیاری از کشورهای دیگر جنوب شرقی آسیا با تهدید حملات مشابهی از سوی داعش مواجه هستند.

در ماه سپتامبر گذشته، پلیس مالزی توطئه برای انفجار بمب در منطقه توریستی «بوکیت بین تنگ» کوالالامپور را خنثی کرد. به گفته مقامات امنیتی مالزی تروریستها طرحهایی برای حمله به مراکز نظامی داشتند و از آنها مقداری سلاح کشف شد.

در طول چند هفته گذشته در جنوب فیلیپین، چهار گروه تروریستی اسلامگرا با یکدیگر متحد شده اند تا بعنوان شاخه ای از داعش عمل کنند. در میان این گروهها می توان نام گروه ابوسیاف را دید که مغز متفکر حملات متعدد در سراسر جنوب شرقی آسیا در دهه گذشته بوده است.

بمب گذاری در معبد «اروان» در بانکوک در ماه اوت گذشته باعث کشته شدن ۲۰ نفر شد. اعتقاد بر این است که این حمله کار گروههای جدایی طلب بوده که احتمال می رود روابطی با داعش دارند. داعش تنها الهام بخش هوادارانش نیست بلکه توانایی تامین منابع مالی برای حملاتی که توسط دیگران صورت می گیرد را نیز داراست.

حملات فیلیپین نشان می دهد که تروریست ها از روش های مشابهی استفاده می کنند که اغلب توسط تروریست های اسلامگرا استفاده می شود. از زمانی که داعش جنگ خود در سطح جهانی را آغاز کرده، تلاش کرده نشان دهد که قادر است در هر نقطه از جهان که بخواهند حملات خود را انجام دهند. حملات اخیر نشان دهنده اثبات ادعای آنهاست.

برای آگاهی بیشتر از علل رخ دادن حملات اندونزی با عمر حمید تحلیلگر و رئیس مرکز برآورد ریسک کشورهای آسیا و اقیانوسیه گفتگو کرده ایم:

یورونیوز: آقای عمر حمید، چرا گروه دولت اسلامی و یا متحدانش به اندونزی حمله کرده اند؟

عمر حمید: «اندونزی همواره از کشورهایی بوده که تنش های قابل توجهی با شبه نظامیان اسلامگرا داشته است. اندونزدی در گذشته در حل این مشکل بسیار موفق بوده است بویژه در سالهای ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۹ که شاهد افزایش شدید حملات تروریستی در اندونزی بودیم و دولت بشکل بسیار موثری توانست با آنها مقابله کند. این امر باعث شد شاهد کاهش حملات پس از سال ۲۰۰۹ باشیم. با این وجود عناصر اصلی شورش و ستیزه جویی اسلامی هنوز در کشور باقی است. در حال حاضر می بینیم که شهروندان اندونزی بیش از پیش به عراق و سوریه می روند تا در کنار دولت اسلامی بجنگند و به نظر می رسد که تعدادی از آنها به کشور باز خواهند گشت که خطر عمده ای برای کشور خواهند بود.»

یورونیوز: آیا اتحادی بین گروههای محلی و دولت اسلامی وجود دارد؟ آیا آنها اهداف مشترکی با دولت اسلامی دارند و یا اهداف خاص خودشان را دنبال می کنند؟

عمر حمید: «اساسا در کشوری مثل اندونزی عامل تحریک کننده اولیه بافت محلی است. البته گروههای محلی روابط مکملی با گروههای افراطی مانند دولت اسلامی پیدا می کنند. همیشه حدی از اشتراک میانشان می توان پیدا کرد اما انگیزه اصلی آنها الزامات محلی است.»

یورونیوز: آیا خطر گسترش تهدیدات وجود دارد؟ آیا این خطر وجود دارد که دولت اسلامی بتواند فعالیت هایش را در منطقه گسترش دهد؟

عمر حمید: «خطر این نیست که دولت اسلامی جای پایی در جنوب شرقی آسیا پیدا کند. خطر اصلی این است که افرادی که از اندونزی، مالزی و فیلیپین بعنوان جهادگرای اسلامی به عراق و سوریه رفته اند به کشورهایشان باز گردند. این موضوع ممکن است فورا اتفاق نیافتد اما ممکن است شاهد خطر بازگشت آنها در بازه زمانی پنج سال آینده باشیم. قابلیتی که این افراد همراه خودشان به کشورهایشان می آورند در سطح بسیار بالاتری از شبه نظامیان بومی در این کشورهاست. آنها تقریبا مانند نیروهای با مهارت چند گانه عمل خواهند کرد. در واقع اگر به رویدادهای تاریخی گذشته نگاه کنید شباهت های زیادی می بینید مانند حوادثی که در پایان دوره اشغال افغانستان توسط شوروی سابق در اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ میلادی رخ داد. آن زمان تعداد زیادی از افرادی که در آفغانستان جنگیده بودند به کشورهایشان در فیلیپین و اندونزی بازگشتند. انها افراد ماهر با قابلیت بالایی بودند که در اواخر دهه ۹۰ میلادی و اوایل سال ۲۰۰۰ باعث شورش های بسیار مهمی در این کشورها شدند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش‌ها به تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران در کانادا؛ ایران اقدام اتاوا را «مشمئز کننده» خواند

کانادا سپاه پاسداران را سازمان تروریستی اعلام کرد

یک شبکه رسانه‌ای منتسب به داعش در اسپانیا متلاشی شد