ایران شکایت خود از روسیه درباره «اس‌۳۰۰» را پس گرفت

ایران شکایت خود از روسیه درباره «اس‌۳۰۰» را پس گرفت
نگارش از Euronews

دیمیتری راگوزین، معاون نخست‌ وزیر روسیه اعلام کرد که ایران شکایت خود از روسیه در رابطه با تحویل سامانه موشکی «اس‌۳۰۰» را پس گرفته است.

معاون نخست وزیر روسیه چندی قبل گفته بود که مسکو از طریق مذاکره و گفتگوهای طولانی با ایران توانست مساله تحویل «اس‌۳۰۰» را با این کشور حل کند.

در سال ۲۰۰۷، تهران و مسکو قرارداد تامین ۵ سامانه موشکی «اس‌۳۰۰» را به ارزش ۸۰۰ میلیون دلار منعقد کردند، اما با آغاز تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران در سال ۲۰۱۰، روسیه این قرارداد را به حالت تعلیق درآورد، امری که با اعتراض و شکایت ایران به مراجع بین‌المللی روبرو شد.

ایران تقاضای دریافت غرامت چهار میلیارد دلاری از روسیه کرد تا اینکه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه فروردین ماه سال جاری با صدور فرمانی تحویل سامانه «اس‌۳۰۰» به ایران را مجاز اعلام کرد.

پس از آن مسکو تاکید کرد که شرط روسیه برای تحویل کامل سامانه «اس‌۳۰۰» به ایران این است که تهران شکایت خود را از دادگاه بین‌المللی پس بگیرد.

دیمیتری راگوزین، معاون نخست وزیر روسیه، روز ۲۷ آذر ماه سال جاری گفت که روسیه نخستین محموله سامانه دفاع موشکی «اس‌۳۰۰» را طبق قرارداد جدید خود با تهران در آینده‌ای نزدیک تحویل ایران خواهد داد، اما پیش‌شرط ما برای تحویل این سامانه این است که تهران بی‌هیچ قید و شرطی دادخواست خود را از مراجعه بین‌المللی پس بگیرد.

موشک‌ های ضدهوایی «اس -۳۰۰» قادر هستند هواپیما‌ها را در فاصله ۱۵۰ کیلومتری هدف قرار دهند و قابلیت رهگیری ۱۰۰ هدف را به صورت همزمان دارند. اسرائیل و آمریکا از مخالفان اصلی تحویل این سامانه‌ به ایران هستند.

مطالب مرتبط