ظریف: مقابل عربستان خویشتنداری کردیم، ولی صبر ما دوام ندارد

ظریف: مقابل عربستان خویشتنداری کردیم، ولی صبر ما دوام ندارد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه عربستان سعودی در پی بی‌ثبات سازی منطقه است گفت: افکار تکفیری و افراط گرایی تهدید اصلی منطقه است که منشاء و منابع فکری و مالی آن، از عربستان سعودی نشات می‌گیرد.

آقای ظریف روز دوشنبه در دیدار با گرهارد شرودر صدراعظم پیشین آلمان، با بیان این مطلب گفت: ما در نامه‌ای که به وزرای خارجه کشورهای مختلف جهان نوشتیم رویکردها و اقدامات ایران هراسانه عربستان سعودی را طی دو سال گذشته به طور واقعی تبیین کردیم.

وی افزود: هر چند در این مدت همواره با اتخاذ سیاست‌های خویشتندارانه تمامی اقدامات منفی آنها شامل تعرض به دو نوجوان ایرانی و حادثه منا که پیامدهای بدی در احساسات مردم ایران به جای گذاشت را بطور عقلایی هضم کردیم.

وزیر امور خارجه ایران گفت: ما رویکردهای تشنج آفرین عربستان سعودی را نمایش های تبلیغاتی در اینجا و آنجا و آن را رفتاری خام و انفعالی قلمداد می‌کنیم.

گرهارد شرودر، صدر اعظم سابق آلمان روز دوشنبه در صدر هیاتی ۲۰ نفره از مقامات صنعتی، تجاری و اقتصادی آلمان به ایران سفر کرده و قرار است فردا سه شنبه با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز دیدار کند.

محمد جواد ظریف همچنین در مطلبی در روزنامه نیویورک تایمز، عربستان سعودی را به تلاش برای برهم زدن توافق هسته‌ای و تشدید تنش‌ها در منطقه متهم کرده است.

وی نوشته است: فراموش نکنیم که تقریبا عاملان بسیاری از اقدامات تروریستی از زمان حملات ۱۱ سپتامبر تا تیراندازی اخیر در سان برناردینو در سال ۲۰۱۵ و همچنین تقریبا همه اعضای گروه‌های اسلامی گرای افراطی مانند القاعده و جبهه النصره یا اتباع عربستان بوده و یا به نوعی توسط دلارهای نفتی جریان عوام فریبی تامین مالی شده‌اند تا پیام‌های ضد اسلامی نفرت و فرقه گرایی را برای چندین دهه ترویج کنند.

وزیر امور خارجه ایران از سیاست‌های عربستان سعودی در برابر ایران انتقاد کرده و نوشته است که پاسخ ما تاکنون همراه با خویشتنداری بوده است، ولی صبر و تحمل یک‌طرفه دوام ندارد.

وی گفته است: برخی در ریاض نه تنها به تلاش‌ها برای جلوگیری از عادی سازی ادامه می‌دهند، بلکه مصمم‌اند تا کل منطقه را به سمت یک رویارویی بکشانند.

ایران، عربستان را به تشدید تنش‌ها در منطقه متهم می‌کند و در مقابل عربستان، تهران را به دخالت در امور داخلی خود متهم می‌کند. روابط دو کشور پس از اعدام نمر باقر النمر، یک روحانی شیعه، متشنج و با هجوم برخی به اماکن دیپلماتیک عربستان در تهران و مشهد قطع شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گفتگوی اختصاصی؛ آیا توافق تهران و ریاض نشانه کاهش وابستگی عربستان به آمریکا است؟

کهنه سرباز آمریکایی متهم به قتل در آلمان پس از ۴۶ سال دستگیر شد

برنده ایرانی‌الاصل عنوان دختر شایسته آلمان به آزارهای سایبری واکنش نشان داد