Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

روحانی خواهان رسیدگی فوری به پرونده حمله به سفارت و کنسولگری عربستان شد

روحانی خواهان رسیدگی فوری به پرونده حمله به سفارت و کنسولگری عربستان شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه طی نامه ای به رئیس قوه قضائیه، خواهان رسیدگی فوری و خارج از نوبت به پرونده حمله اخیر به مراکز دیپلماتیک عربستان سعودی در تهران و مشهد شد.

رئیس جمهوری در این نامه تا کید کرده است که باید با مجازات عاملان و آمران این جرم آشکار، برای همیشه جلوی اینگونه تعرضات به امنیت کشور و توهین به اقتدار و جایگاه نظام گرفته شود.

حمله به سفارت عربستان سعودی در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد که به دنبال انتشار خبر اعدام شیخ نمر باقر نمر و ۴۶ نفر دیگر در عربستان صورت کرفت، واکنش منطقه ای و بین المللی گسترده ای را در پی داشت. این اقدام به قطع روابط دیپلماتیک عربستان با ایران و محکوم کردن حمله به اماکن دیپلملتیک این کشور توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد انجامید.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران نیز روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری با ابراهیم جعفری همتای عراقی خود در تهران گفت: «ایران خود را موظف می‌داند به طور شرعی و قانونی از مهمانانی که در ایران به عنوان دیپلمات حضور دارند، حفاظت و حراست کند.»

وزیر خارجه ایران همچنین تاکید کرد: «تمامی مقامات ایران از مقامات کشوری، لشکری و قضایی به‌ شدت حادثه حمله به سفارت عربستان را محکوم کردند.»

آقای ظریف در بخش دیگری از سخنان خود گفت: « تنش و آتش‌افروزی برای کسی عاقبت خوشی نخواهد داشت. سیاست ایران همواره مبتنی بر ایجاد آرامش و همکاری و همراهی با تمامی همسایگانش بوده است. ما برای جهان عرب و نیز عربستان سعودی به عنوان جزء مهمی از جهان اسلام، احترام ویژه قائلیم و می‌خواهیم ارتباط سازنده خود را که از گذشته داشته‌ایم ادامه دهیم و همه را به این منظور به همکاری دعوت می‌کنیم.»

روز سه شنبه نیز محسن کاظمینی فرمانده سپاه محمد رسول الله تهران، حمله و به آتش کشیدن سفارت عربستان سعودی را غلط و اشتباه دانست و اضافه کرد: «حمله به سفارت عربستان آن طور که برخی می خواهند القا کنند، یک اقدام خودجوش مردمی نبوده بلکه حرکتی کاملا حساب شده و با طرح ریزی قبلی بوده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزارت اطلاعات از دستگیری طراح انفجارهای کرمان و انتقال او به داخل ایران خبر داد

پیام پزشکیان، رئيس جمهوری منتخب ایران به «جهان جدید»: برای گفت‌وگوی سازنده با اروپا آماده‌‌ام

رویترز با استناد به تصاویر ماهواره‌ای: ایران در حال توسعه تولیدات موشکی است