عربستان روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع کرد

عربستان روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

عربستان سعودی در پی حمله به سفارت این کشور در تهران، یکشنبه شب از قطع روابط خود با ایران خبر داد. وزارت خارجۀ این کشور همچنین به وابستگان سیاسی ایران

آگهی

عربستان سعودی در پی حمله به سفارت این کشور در تهران، یکشنبه شب از قطع روابط خود با ایران خبر داد. وزارت خارجۀ این کشور همچنین به وابستگان سیاسی ایران ۴۸ ساعت فرصت داده است تا خاک عربستان را ترک کنند.

عادل الجبیر، وزیر خارجۀ عربستان سعودی در این باره با متهم کردن ایران به تلاش برای ایجاد ناآرامی در این کشور گفت: «ما مصمم هستیم که به ایران اجازۀ تضعیف امنیت کشورمان را ندهیم و نمی گذاریم که این کشور با ایجاد و حمایت از هسته های تروریستی، ثبات را در عربستان یا دیگر کشورهای متحد ما تهدید کند.»

حسین امیرعبداللهیان، معاون وزیر خارجه ایران در واکنش به قطع روابط دیپلماتیک از سوی عربستان با ایران گفت ریاض نمی تواند با قطع روابط با تهران بر «خطای اعدام» شیخ نمر، روحانی شیعۀ این کشور سرپوش بگذارد.

شامگاه شنبه و پس از اعلام خبر اعدام شیخ باقر النمر، تعدادی از افراد که مقامات ایران آنها را «افراد خودسر» می نامند، به کنسولگری عربستان در مشهد و سفارت این کشور در تهران حمله کردند. به گفتۀ پلیس تهران، این نیروهای خودسر در تجمع خود در مقابل سفارت عربستان اقدام به پرتاب سنگ و کوکتل مولوتف به این ساختمان کرده و پس از ورود به سفارت عربستان خساراتی را به آن وارد کرده اند.

بنا به اعلام عربستان، قطع روابط با ایران تنها به روابط دیپلماتیک خلاصه نمی شود و به نوشتۀ رسانه های ایرانی، وزارت تجارت عربستان نیز همزمان دستور ممنوعیت کالاهای ایرانی را صادر کرده است.

وزیر خارجۀ عربستان با بیان اینکه نیروهای پلیس ایران هیچ اقدامی در محافظت از سفارت عربستان در تهران نکرده اند، از ارائۀ گزارشی در این باره به شورای امنیت سازمان ملل خبر داده است. پلیس تهران می گوید دست کم ۴۰ نفر از این «عناصر خودسر» را دستگیر کرده است.

شیخ باقر النمر، رهبر شیعیان عربستان پس از گذراندن چند سال در زندان، روز شنبه همراه با ۴۷ محکوم دیگر اعدام شد. اتهام وی تلاش برای راهپیمایی و رهبری مخالفان حکومت عربستان به منظور برهم زدن ثبات کشور عنوان شده است. آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اعدام شیخ باقر النمر، این اقدام عربستان سعودی را محکوم و تاکید کرد «دست انتقام الهی گریبان سیاستمداران سعودی را خواهد گرفت.»

فدریکو موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا در واکنش به این اقدام عربستان ضمن اعلام مخالفت این اتحادیه با اعدام و بویژه اعدام های دسته جمعی از ایران و عربستان خواست آرامش خود را در مقابله با این تنش حفظ کنند. مقامات آمریکا نیز با ابراز نگرانی نسبت به این اقدام عربستان، از دولت این کشور خواسته است به حقوق بشر احترام بگذارد.

سخنگوی وزارت خارجۀ آمریکا در بیانیه ای همچنین با تاکید بر اینکه اعدام شیخ باقر النمر خطر تشدید تنش های مذهبی در منطقه را افزایش می دهد از رهبران منطقه خواست نسبت به کاهش این تنش ها اقدام کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحرین و سودان هم با ایران قطع رابطه کردند

دولت و قوه قضاییه ایران حمله به سفارتخانه عربستان را محکوم کردند

اعدام شیخ نمر توسط عربستان خشم شیعیان منطقه را برانگیخت