کنسولگری هند در مزار شریف هدف حمله قرار گرفت

کنسولگری هند در مزار شریف هدف حمله قرار گرفت
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مردان مسلح روز یکشنبه به ساختمان کنسولگری هند در مزارشریف حمله کردند. هنوز مشخص نیست حمله کنندگان به چه گروهی تعلق دارند و طالبان نیز تاکنون مسئولیت

آگهی

مردان مسلح روز یکشنبه به ساختمان کنسولگری هند در مزارشریف حمله کردند. هنوز مشخص نیست حمله کنندگان به چه گروهی تعلق دارند و طالبان نیز تاکنون مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است. دو انفجار نیز همزمان با حمله به کنسولگری هند در مرکز مزار شریف صورت گرفته که تلفات احتمالی آن مشخص نشده است.

حمله به کنسولگری هند در حالی صورت می گیرد که نارندرا مودی، نخست وزیر این کشور در بازدید خود از افغانستان بر نزدیکی روابط دو جانبه تاکید کرده بود.

به گفتۀ مقامات پلیس مزار شریف، چند مرد مسلح با پناه گرفتن در یک منزل مسکونی در نزدیکی این کنسولگری، نیروهای نظامی افغان و محافظان کنسولگری را هدف قرار داده اند. سخنگوی ولایت بلخ می گوید حمله کنندگان نتوانسته اند وارد ساختمان اصلی کنسولگری هند شوند.

این نخستین بار نیست که نهادهای دیپلماتیک وابسته به هند در افغانستان هدف حملات مسلحانه قرار می گیرند. در ماه مه ۲۰۱۴ نیز کنسولگری هند در شهر هرات هدف حمله طالبان قرار گرفت که در جریان آن چهار عضو این گروه کشته شدند.

این حمله به فاصلۀ یک روز از حملۀ دیگری به یک پایگاه هوایی در شمال هند بوقوع می پیوندد که گفته می شود عاملان آن به گروه اسلامگرای پاکستانی «جیش محمد» تعلق دارند. این حمله دست کم ۱۵ کشته برجای گذاشت که هفت نفر از آنها عضو ارتش هند بودند. اگرچه پاکستان این حمله را محکوم کرده اما مقامات هند ارتش پاکستان را به عدم کنترل مرزهای مشترک و تسهیل رخنۀ مردان مسلح به داخل خاک هندوستان متهم می کنند.

گروه پاکستانی جیش محمد که فعالیت آن در این کشور ممنوع اعلام شده در سال ۲۰۰۱ نیز به پارلمان هند حمله کرد که ۱۱ کشته برجای گذاشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک فروند هواپیمای مسافربری در کوه‌های شمال شرق افغانستان سقوط کرد

طالبان: ده‌ها تاجیک و پاکستانی را کشتیم و صدها نفر را دستگیر کردیم

بایدن: ایران به زودی به اسرائیل حمله می‌کند؛ آمریکا به دفاع از تل‌آویو متعهد است