Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شورای نگهبان جزییات آزمون ورودی مجلس خبرگان را اعلام کرد

شورای نگهبان جزییات آزمون ورودی مجلس خبرگان را اعلام کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نجات‌الله ابراهیمیان، سخنگوی شورای نگهبان روز چهارشنبه، نهم دی ماه اعلام کرد که آزمون کتبی داوطلبان نامزدی مجلس خبرگان قرار است ١٥ دی ماه برگزار شود.

سخنگوی شورای نگهبان در گفتگو با روزنامه شرق، چاپ تهران گفت: این آزمون شامل اعضای فعلی خبرگان نمی‌شود. همچنین اگر بنا باشد کسی در آزمون شرکت نکند، شورای نگهبان به فرد مزبور اطلاع می‌دهد، اما علی‌القاعده همه کسانی که در انتخابات خبرگان ثبت‌نام کرده‌اند، باید در آزمون هم شرکت کنند.

به گفته ابراهیمیان، بعد از آزمون کتبی، داوطلبانی که قبول شده‌‌اند، باید در یک آزمون شفاهی یا یک مصاحبه شفاهی شرکت کنند.

در همین حال روز پنجشنبه دهم دی ماه شورای نگهبان با انتشار اطلاعیه‌ای شرایط آزمون علمی داوطلبان مجلس خبرگان را اعلام کرد.

به‌ گزارش روابط عمومی شورای نگهبان، همه کسانی که برای شرکت در انتخابات مجلس خبرگان ثبت‌نام کرده‌اند جز اعضای فعلی این مجلس و کسانی که در گذشته در آزمون خبرگان شرکت کرده و از نظر علمی تایید شده‌اند، باید در آزمون علمی شرکت کنند.

به گفته شورای نگهبان کسانی که فاقد تحصیلات حوزوی بوده و ثبت‌نام کرده‌اند نمی‌توانند در این آزمون شرکت کنند.

hashemi-hassan-khomeini
پس از نامزدی هاشمی رفسنجانی و حسن خمینی در انتخابات مجلس خبرگان، برخی از نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی و اصولگرایان حملاتی را متوجه آقای هاشمی کرده اند.

۸۰۱ نفر برای حضور در انتخابات مجلس خبرگان ثبت نام کرده‌اند. انتخابات مجلس خبرگان، همزمان با انتخابات مجلس شورای اسلامی روز هفتم اسفندماه سال جاری برگزار خواهد شد.

افزایش داوطلبان نامزدی انتخابات هفتم اسفند با انتقاد برخی از محافظه کاران و مقامات جمهوری اسلامی روبرو شد. احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان هفته گذشته با انتقاد از افزایش داوطلبان نامزدی در انتخابات خبرگان گفته بود که برخی از کسانی که برای خبرگان ثبت نام کرده‌اند حتی عبارات عربی را هم نمی‌توانند بخوانند و با ثبت نام برای شورای نگهبان زحمت درست کرده‌اند.

محمد یزدی، رییس فعلی مجلس خبرگان نیز از آمار بالای داوطلبان نامزدی در انتخابات مجلس خبرگان انتقاد کرده و گفته بود اهداف دیگری پشت‌ پرده این ثبت‌نام‌ها وجود دارد.

پس از نامزدی اکبر هاشمی رفسنجانی و حسن خمینی در انتخابات مجلس خبرگان رهبری، برخی از نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی و اصولگرایان حملاتی را متوجه آقای هاشمی کرده اند. در روزهای گذشته اخباری نیز از رد صلاحیت هاشمی در انتخابات خبرگان منتشر شد که روز نهم دی ماه، سخنگوی شورای نگهبان به آن واکنش نشان داد و گفت: هرگونه پیشگویی بی‌ اثر و بی‌ فایده است و ما مواضع خود را درباره صلاحیت‌ ها در زمان قانونی رسما اعلام می‌کنیم.

نجات‌الله ابراهیمیان، سخنگوی شورای نگهبان افزود: هنوز بررسی شرایط کاندیداها توسط فقها شروع نشده است. همچنین هنوز آزمون و ارزیابی‌های علمی برای بررسی صلاحیت داوطلبان پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری انجام نشده است و در آخر ما نتایج را اعلام می‌کنیم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر کشور: نامزدها به نظام اعتماد کردند و ما نیز باید پاسخگو باشیم

انتقاد جنتی از افزایش نامزدهای انتخابات؛ چرا زحمت درست می‌کنید؟

انتخابات ۱۴۰۳ در گفت‌وگو با عباس عبدی و محمد مهاجری؛ چه کسی جانشین رئیسی می‌شود؟