Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

وزیر کشور: نامزدها به نظام اعتماد کردند و ما نیز باید پاسخگو باشیم

وزیر کشور: نامزدها به نظام اعتماد کردند و ما نیز باید پاسخگو باشیم
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ایران روز یکشنبه ۶ دی ماه در یک گفتگوی خبری درباره روند بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات دو مجلس شورای اسلامی و خبرگان و تاریخ اعلام اسامی قطعی نامزدها و فرصت تبلیغاتی آنها توضیح داد.

وزیر کشور ابتدا با مقایسه آمار نامزدها نسبت به دوره قبل گفت: «تعداد ثبت‌نام کنندگان مجلس دهم ۲/۳ درصد و خبرگان پنجم ۶۲ درصد در مقایسه با دوره گذشته افزایش داشته است.»

وی اضافه کرد: «استان تهران با ۲ هزار و ۷۶۹ داوطلب، رتبه اول ثبت‌نام کنندگان را به خود اختصاص داده است یعنی ۲۳ درصد مجموع ثبت‌نام کنندگان. اصفهان با ۸ درصد، خراسان رضوی با ۷ درصد و فارس با ۶ درصد در رتبه‌های بعدی ثبت‌نام کنندگان قرار دارند.»

رحمانی فضلی در مورد رد صلاحیت نامزدها و مسئولیت نظام در این زمینه تاکید کرد: «احساس مسئولیتی که نامزدهای مختلف در این دوره داشتند، نشان‌دهنده امید و اعتماد آن‌ها به نظام است. در صورتی که احراز شرایط نشدند باید به آن‌ها پاسخگو باشیم.»

مسئله احراز صلاحیت نامزدها از پنج ماه قبل مورد مناقشه دولت حسن روحانی و شورای نگهبان بوده است. رئیس جمهری اسلامی روز ۲۸ مردادماه سال جاری در نشست مشترک هیات دولت و استانداران سراسر کشور با تاکید بر حاکمیت قانون گفت: «شورای محترم نگهبان ناظر است نه مجری. مجری انتخابات دولت است. دولت مسئول برگزاری انتخابات است و دستگاهی هم پیش‌بینی شده که نظارت کند تا خلاف قانون صورت نگیرد. شورای نگهبان چشم است و چشم نمی‌تواند کار دست را بکند، نظارت و اجرا نباید مخلوط شوند باید به قانون اساسی کاملاً توجه کرده و عمل کنیم.»

اما شورای نگهبان و رئیس قوه قضائیه به این برداشت از قانون اساسی اعتراض کردند و رهبر جمهوری اسلامی نیز گفت که نظارت استصوابی شورای نگهبان حق الناس است و باید اجرا شود.

روز یکشنبه وزیر کشور در کنفرانس خبری خود در این باره گفت: «ما با شورای نگهبان به توافقات خوب و تعاملات سازنده‌ای رسیده‌ایم و به این توافق رسیدیم که هر نهاد متناسب با قانون در حوزه خودش کارش را انجام دهد.»

عبدالرضا رحمانی فضلی در مورد توافق بر سر بررسی صلاحیت ها نیز گفت: «در حوزه بررسی صلاحیت‌ها نیز هم شورای نگهبان، هم وزارت کشور و هم هیأت‌های اجرایی قبول کردیم که حول اختیارات و ضوابط قانونی این کار صورت گیرد.» با این حال وزیر کشور در مورد جزئیات این توافق بر سر ضوابط قانونی سخنی نگفت.

وزیر کشور در مورد درصد چشمگیر کاندیدا شدن بانوان در انتخابات، مشارکت بانوان در این مرحله از انتخابات را ۱۲ درصد اعلام کرد‌ در حالی که این رقم در دوره قبلی ۸ درصد بوده است.

آقای رحمانی فضلی تاریخ اعلام نهایی نامزدهای مجلس خبرگان را ۲۱ بهمن ماه و نامزدهای مجلس شورای اسلامی را ۲۷ بهمن ماه اعلام کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قالیباف و یارانش بازنده‌های اصلی در نتایج اولیه انتخابات مجلس؛ انتخابات تهران به دور دوم می‌رسد؟

زمزمه‌ها از رد صلاحیت رئیس جمهور پیشین ایران برای شرکت در انتخابات خبرگان رهبری

تاکید دوباره علی خامنه‌ای بر مشارکت مردم: هر کسی مخاطبی دارد باید حضور مردم را ترویج کند